A sima lakossági betétekre is hat a szeptember végéig meghosszabbított kamatstop, a vagyonos privátbanki ügyfelek után most már az egyszerű lakossági kliensekre is lesújt.
A kormány betétekre előírt kamatstop rendelete szerint a magánszemélyek 20 millió forintosnál nagyobb bankbetétjeire nem lehet a három hónapos diszkontkincstárjegyek (dkj) átlagos aukciós hozamánál magasabb kamatot fizetni – derül ki a Bank360.hu írásából.
Az intézkedés a látra szóló és a legfeljebb egyéves lejáratú lakossági betétekre vonatkozik, hosszabb futamidejű betétre és kisebb összegre elvileg fizethet nagyobb kamatot a bank.
A jegybank elégedetlen, betétakciókat akar
Miközben a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) jogszabályokkal igyekszik megakadályozni a megtakarítások magas kamatú jegybanki betétbe és kötvénybe áramlását, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) többször is hangsúlyozta: elégedetlen az alacsony betétkamatokkal, azt szeretné, ha a bankok többet fizetnének a lakossági megtakarításokra.
A betétgyűjtés korlátozása ugyanakkor kockázatos lehet.
A 2008-2009-es válságban a bankok likviditási problémákkal küzdöttek, aminek az lett az eredménye, hogy
- az akciós betétek kamata 14-15 százalékig emelkedett,
- óriási verseny folyt a lakossági megtakarításokért.
Jelenleg a bankrendszer likviditási helyzete kiváló, de ha romlana a helyzet, és kamatmaximalizálással korlátozná az állam a betétgyűjtést, az nehezítené a bankok számára az ilyen problémák kezelését.
A bankok úsznak a pénzben
A jegybank nem lát veszélyt a kormányrendeletben. A Magyar Nemzeti Bank kamatstatisztikái szerint a lakossági ügyfelek által újonnan lekötött betétjeinek a lekötött összeggel súlyozott átlagos kamatlába 2023. áprilisban 8,3 százalék volt.
A lakossági ügyfelek nagy része messze a diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama alatti kamatot kap a bankjától a lekötött betétjeire, miközben a teljes lakossági betétállomány 80 százalékát kitevő látra szóló betétek átlagos kamatszintje mindössze 0,6 százalék volt áprilisban.
A jegybanknál úgy látják, a bankrendszer likviditási és finanszírozási helyzete rendkívül stabil, és nem igényel szabályozói beavatkozást.
- A likviditás nominális szintje 18 ezer milliárd forint körül alakult az elmúlt hónapokban,
- a szektor likviditásfedezeti mutatója meghaladja a 150 százalékot (az elvárt 100 százalékhoz képest),
- és a bankrendszer hitel-betét mutatója is alacsony, 74 százalék volt májusban.