Erős főváros-vidék ellentétet láthatunk a lakásépítések tavalyi alakulásában. A lakáspiaci aktivitás ezekben a hónapokban érheti el a mélypontját.
Megjelentek a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb lakáspiaci statisztikái. Az intézet közlése szerint
- 2022-ben 20 540 új lakás épült, 3,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
- A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 35 002 volt, 17 százalékkal több, mint 2021-ben.
Befékezett a budapesti ingatlanpiac
Az összesített adatokban tehát egyelőre nem látni jelét a lakásépítések visszafordulásának. A területi adatok azonban árulkodóak:
a fővárosban és agglomerációjában kevesebb lakást adtak át, míg vidéken még nem látni a lassulás jeleit.
- Budapesten 6610 lakást vettek használatba, 6,1 százalékkal kevesebbet, mint 2021-ben.
- Pest régióban a fővároshoz hasonló mértékben lett kevesebb a használatba vett lakások száma: a 3800 új lakás 7,8 százalékos csökkenést jelent.
- A központi nagyrégión kívül mindenütt nőtt az új lakások száma a megelőző évhez viszonyítva. A növekedés mértéke kiemelkedő volt a Dél-Alföldön (30 százalék).
- Az új lakások száma a megyei jogú városokban enyhén növekedett (11%), a többi városban csökkent (–3,9%), a községekben pedig közel negyedével nőtt (24%) az előző évhez képest.
„Bár a rendkívüli módon megdrágult lakásfinanszírozás, a zöldhitel kifutása és a magas infláció miatt a kereslet lassulása tapasztalható a fővárosi újlakáspiacon, egyre erősebben érezhető a kiemelkedően energiatakarékos otthonok iránti vásárlói igény, így ez a piaci szegmens lehet az előttünk álló időszak nyertese” – kommentálta az adatokat Görög Áron, a Cordia értékesítési igazgatója.
A lakásfejlesztő vállalat prognózisa szerint az idei első negyedévben érheti el a mélypontját az új- és használtlakás-piaci forgalom, ezt követően pedig élénkülésre van kilátás.
Ki indíthatja be újra a motort?
Biztató jel lehet a következő évek keresletére nézve az is, hogy az idén bejelentett lakásépítések száma (35 ezer darab) már megközelíti a járvány előtti, 2019-es szintet (35 100 db). Az építési engedélyek számában ismét éles főváros-vidék ellentét mutatkozik, ám ezúttal az ellenkező irányba:
Az előző évhez képest a fővárosban az engedélyek száma közel két és félszeresére növekedett, azonban minden más településkategóriában csökkent.
A megyei jogú városokban 5,6, a többi városban 16, a községekben pedig 11 százalékos volt a visszaesés mértéke.