Kijöttek a friss adatok, vegyes képet produkált decemberben a kiskereskedelem: élelmiszerből és gyógyszerből több fogyott, mint 2022 decemberében, bútorból, könyvből és kütyükből jóval kevesebb. A KSH publikálta az éves kiskereskedelmi adatokat is, a legszembetűnőbb változás a benzinkutakon történt, közel 20 százalékkal esett vissza a forgalom.
Mi történt? A kiskereskedelmi forgalom 0,2 százalékkal csökkent decemberben az előző évhez viszonyítva, míg novemberhez képest 1,4 százalékkal nőtt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss, naptárhatástól megtisztított adatai szerint.
Részletek (2023. decemberi adatok előző év azonos időszakához képest):
- Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 1,3 százalékkal nőtt. Az élelmiszer-kereskedelem 78 százalékát adó vegyes üzletek értékesítési volumene 2,4 százalékkal emelkedett. Az élelmiszer-, ital-, dohányáru szaküzleteké 1,5 százalékkal csökkent.
- A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 3,0 százalékkal csökkent. Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 6,5 százalékkal nőtt, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 2,5, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 4,7, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 6,0, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 8,9, a használtcikk-üzletekben 15 százalékkal kisebb lett.
- Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,2 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 2,7 százalékkal csökkent.
- Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene – az üzemanyagár-sapka bázishatásának megszűnése miatt – 3,8 százalékkal nőtt az előző év azonos havihoz képest.
- A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 4,2 százalék-kal nőttek.
Hogyan teljesített a kiskereskedelem éves alapon? 2023-ban az előző évhez képest, naptárhatástól megtisztítva a kiskereskedelmi forgalom volumene 7,9 százalékkal kisebb lett. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 4,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,4,
az üzemanyag-kiskereskedelemben 19,5 százalékkal visszaesett az értékesítés volumene.