Felsorolni is nehéz, hogy hány zuhanási rekord dőlt meg a világ tőzsdéin csütörtökön: az biztos, hogy ha a hétfői 7-8 százalékos szakadásnál elsütöttük a „fekete hétfő” fordulatot, a tegnapira még súlyosabb jelző illik. Általában több évtized telik el anélkül, hogy 10 százalékot meghaladó esés, már-már krach legyen a tőzsdéken, ez most bekövetkezett.
Néhány durva negatív rekord: a mostani 9,99 százalék a Dow Jones iparindex történetében a negyedik legnagyobb zuhanás, utoljára az 1987-es krachban szakadt nagyobbat, azt megelőzően pedig az 1929-es világválság idején. A német DAX több mint 30 éve, 1989-ben zúgott akkorát, mint most, a budapesti BUX index pedig történetének ötödik legnagyobb omlását produkálta. Pedig a 11,55 százalékánál a környéken nagyobb mínuszok is voltak, a lengyel és az osztrák mutató is 13,5 százalék körül veszített.
A zuhanás oka egyértelmű: a piacok napról napra egyre pesszimistábbak a koronavírus gazdaságra és cégeredményekre gyakorolt hatásával kapcsolatban.
Még pár napja is az volt az alapforgatókönyv, hogy a néhány héttel korábban várthoz képest egy százalékpont körüli GDP-csökkenéssel megúszhatja a világgazdaság, most pedig már globális szinten is egyre többen várnak recessziót, hitelezési problémákat, csődhullámot.
Most lett volna égetően szükség a világ vezető hatalmai részéről a komolyabb fiskális ösztönzőkről szóló bejelentéseknek, de semmi ilyen nem jött. A Wall Street durván kibukott Donald Trumpra, aki csak összevissza beszél és látszatintézkedésekben jeleskedik.
A komoly esés még szerdán, pontosan Trump beszéde alatt indult, ebből derült ki, hogy semmi nincs a tarsolyában, ami a gazdaság megsegítése szempontjából fontos lenne és a járványügyben is azt sikerült kitalálnia, hogy Európát okolva a Schengeni övezetből érkezőket nem engedi be Amerikába. Trump az elmúlt években sokszor tulajdonította a saját érdemének a nagy tőzsdei emelkedést, de most úgy tűnik, amikor az első komoly teszt jött el neki, megbukott. Eleinte bagatellizálta a koronavírus-problémát, tanácsadója már pár nap esés után részvényvételre buzdított, most pedig semmi támogatóval nem tudott előállni.
Az biztos, hogy soha ilyen gyorsan nem zuhant át bessztartományba, azaz a csúcstól számolva 20 százalékos esésbe a Wall Street, mint most, már 25 százaléknál jár. Nem segített a frissen bejelentett monetáris élénkítés sem az amerikai, sem az európai jegybank oldaláról. Utóbbinál a piac egyértelműen többet várt, esett rá, Amerikában fél órás napon belüli emelkedést bírt csak okozni a stimulus bejelentése.
Durva, hogy már a menekülőeszközök sem bírtak emelkedni, az amerikai 10 éves kötvény árfolyama és az arany is esett. Viszont talán elindult valami Washingtonban, az eddig kakaskadó republikánusok és demokraták már békülékenyebbek, a Szenátus a jövő héten is ülésezik és talán mégis össze tud rakni Trump egy komolyabb mentőcsomagot.
Borítókép: Facebook / President Donald J. Trump