Májusban többletet ért el a költségvetés, és jó rég volt ilyen. Hogy állunk a 4000 milliárd forintos hiánycéllal?
Mi történt? 2016 óta, avagy nyolc éve nem volt ilyen a magyar költségvetésben: a Pénzügyminisztérium előzetes adatközlése szerint májusban 49 milliárd forintos többletet ért el a költségvetés, írta meg a Portfolio.
Miért fontos ez? Mert nyolc év óta minden májusban mínuszos volt az államkassza.
Kontextus. Az első részletek szerint a költségvetésbe
- 546,2 milliárd forint uniós bevétel érkezett május végéig (ebből csak a májusi 186 milliárd forint volt, tavaly májusban ez az összeg 47 milliárd volt).
- Múlt hónapban 253 milliárd forint volt a kamatkiadások összege, ez magasabb, mint a tavaly májusi 225 milliárd forint.
- A nyugellátások összege idén májusban 470 milliárd forint, tavaly ugyanebben a hónapban 431 milliárd forint volt.
- A gyógyító-megelőző kasszából 218 milliárd forintot költöttünk, tavaly ugyanekkor 190 milliárdot.
A tárca még hozzátette, hogy az alacsonyan tartott adók ellenére az előző év azonos időszakához képest az adó- és járulékbevételek 9,9 százalékkal magasabban teljesültek.
Hogyan tovább? Az első öthavi egyenleg mínusz 2548,5 milliárd forintot mutat, ez a módosított, 4000 milliárd forintos hiánycél kb. 64 százaléka (az eredeti hiánycélhoz képest pedig 101,4 százalékon áll). A módosított hiánycél elérése miatt 675 milliárd forint állami beruházást ütemeztek át, fűzte még hozzá a tárca.
Borítókép: Varga Mihály pénzügyminiszter beszédet mond a sóskúti Bayer Construct Zrt. építőipari kapacitásbővítő beruházásának avatásán 2024. május 31-én.