Egyre kevesebb esélyt lát arra László Csaba korábbi pénzügyminiszter, hogy a magyar kormány és az Európai Unió megállapodjon egymással. Szerinte a kormány kapkodva, átgondolatlanul nyúlt a rezsicsökkentéshez, és a problémát aligha oldja meg vele. László szerint nagyon is elképzelhető, hogy hamarosan Magyarország újra az Európai Uniótól és az IMF-től kér pénzügyi segítséget.
A közgazdász-adószakértő, a Medgyessy-kormány pénzügyminisztere erről a Klubrádióban beszélt. László Csaba szerint biztos, hogy a költségvetéssel nagyon nagy gondok vannak, és még ugyan nem tartunk ott, ahol Venezuela, vagy Argentína, az összeomlás előtt szerinte még az is megtörténhet, hogy a magyar kormány visszatér az IMF-hez és az EU-hoz. A kormány
ezt persze igyekszik elkerülni, ezért is nyúl olyan politikailag kényes intézkedésekhez, mint a rezsicsökkentés, és a kata szigorítása.
Példaként hozta fel azt is, hogy az állampapírok kamatai 10 százalék fölé emelkedtek 3 és 5 éves lejáratnál, míg két éve egy százalék alatt volt ez az érték.
Összehasonlításul Silvio Berlusconi bukását hozta fel, aki Olaszország miniszterelnökeként szinte minden szexbotrányát, és korrupciós ügyét képes volt megúszni, akkor volt kénytelen lemondani, amikor az olasz állampapírok elszálltak 2011-ben és megszorításokat kellett bevezetni. A jelenlegi magyar helyzet László szerint ennél is súlyosabb.
A kormány zászlóshajójához, a rezsicsökkentéshez szerinte azért kellett hozzányúlni, mert az állami tulajdonban lévő MVM, becslése szerint napi 2-4 milliárd forintos veszteséget termelt az utóbbi fél évben. A veszteséget pedig az adófizetőknek kell megfizetniük. Most az átlagfogyasztás fölötti fogyasztást fogják a lakosságra terhelni piaci áron. Hogy mi alapján számolják majd, ezt nem lehet tudni. László szerint ez is jelzi, hogy „elindult a kapkodás, nem gondolták, és nem számolták végig rendesen”.