Egyetlen hónap alatt 20 milliárd forinttal, azaz 22 százalékkal emelkedett a költségvetési szervek lejárt adóssága, vagyis a kormány visszafogta a közintézmények finanszírozását.
Mi történt? 108 milliárd forintra ugrott a költségvetési szervek lejárt adóssága, ami azt jelenti, hogy egyetlen hónap alatt 20 milliárd forinttal, azaz 22 százalékkal emelkedett, vagyis a kormány visszafogta a közintézmények finanszírozását, melynek következtében azok nem tudnak fizetni a beszállítóiknak – írja a Magyra Államkincstár friss adataira hivatkozva a Népszava.
Miért fontos ez? A lejárt adósságállomány több mint háromnegyede, 76 milliárd forint az állami egészségügyi intézményeknél halmozódott fel. A kórházak adóssága ennél lényegesen magasabb lehet, ugyanis a nagy adósoknak számító klinikák egyetemi alapítványi fenntartásba kerültek az elmúlt években, így bár az utolsó fillérig közpénzből működnek, mégsem tartják nyilván adósságaikat a költségvetési intézmények között.
Kit nem fizetett még ki az állam? A rendőrség lejárt adóssága 22 milliárd forint volt, ez az elmúlt hónapokban is ezen a szinten mozgott, annak ellenére, hogy a költségvetésből több esetben kapott milliárdos kisegítést a rendvédelem. A kincstári adatok alapján úgy tűnik nemcsak a kórházak, de a rendőrség is konszolidációra szorul, és emelni kellene a költségvetési fejezet támogatását is.
Mire érdemes ferlkészülni? A magas, 108 milliárd forintos adósságállomány arra utal, hogy a költségvetési folyamatokat a kormány nem tudja teljes mértékben kontroll alatt tartani, és más közlések szerint is arra kell számítani, hogy a helyzet tovább romlik az utolsó negyedévben. Szeptemberben ugyan 234 milliárd forinttal 2624 milliárd forintra csökkent a deficit, de ez javarészt egy nagyobb összegű uniós támogatás átutalásának köszönhető, vagyis nincs arról szó, hogy a költségvetési gazdálkodás kezdene egyenesbe jönni.