Itthon 12-13 ezer forint jut egy gyermekre, határon túl ennek sokszorosát finanszírozzák a magyar adófizetők.
Mi történik? A „Szülőföldön magyarul” program keretében a határon túli általános iskolásoknak, középiskolásoknak és egyetemi hallgatóknak, ahogy tavaly, úgy idén is fejenként 100 ezer forintos iskolakezdési támogatást oszt ki a magyar állam – írja az eduline. A támogatást a Bethlen Gábor Alapból fedezik.
Miért? Nyilván ez kevesebb családot érint, mint a Magyarországon élő magyar iskolások száma. A Magyarország határain belül élők pedig annak örülhetnek, hogy „iskolakezdési támogatás” címszó alatt a szeptember elején esedékes családi pótlékot ilyenkor előbb, augusztus végén küldik ki. A családi pótlék összege egyébként 2008 óta, vagyis 16 éve változatlan: egy gyerekre 12 200 forint, két gyerekre 13 300 forint gyerekenként, három vagy több gyerekre 16 ezer forint gyerekenként, tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyerekre pedig 23 300 forint.
Kontextus: Éppen a múlt héten írtunk arról, hogy a családi pótlék összege nem nő, nem emeli meg azt a kormány – annak ellenére sem, hogy a KSH friss adatai alapján a tanszerek 1 év leforgása alatt majdnem 7 és fél százalékkal kerülnek többe Magyarországon. Beneda Attila családügyekért felelős helyettes államtitkár ezt azzal magyarázta: „magabíró polgárokra és családokra van szükség”