Brutális zuhanást produkálták a cég papírjai, amelyek 26 százalékos mínuszban zárták a múlt hét utolsó kereskedési napját az amerikai tőzsdén. A helyzet még annál is sokkal rosszabb, mint amire mindenki gondolt.
„Példátlan szarvihar!” Másfél éve így kommentálta egy piaci elemző az Intel 2022-es teljesítményét, pedig az akkori helyzet mennyország volt ahhoz képest, ahol most tart a világ egyik legnagyobb IT-cége.
Múlt hét pénteken ugyanis a cég papírjai zuhanórepülésbe kezdtek, és kisebb korrekció után 26,06 százalékos mínuszban zárták a napot. Úgy, hogy egy nappal korábban már sikerült összehozni egy 5,5 százalékos esést. Ez pedig azt jelenti, hogy 15 éve nem látott szintre csökkent részvények árfolyama.
Történelmi bukásról van szó, ez nem is lehet kérdés, és nagyon úgy tűnik, hogy itt nem lesz egyhamar felpattanás.
Most már ugyanis mindenki látja, hogy az Intel egy olyan agyaglábakon álló kolosszus, amely vak, hazudozik, és huszadszorra is nekimegy a betonfalnak, hogy megpróbálja áttörni azt.
A közvetlen ok
A vállalat augusztus elsején tette közzé a második negyedévre (Q2) vonatkozó jelentését. Ebből többek között kiderült, hogy:
- 12,8 milliárd dollárra csökkent a negyedéves bevétel.
- A veszteség ezen időszak alatt elérte az 1,6 milliárd dollárt, ráadásul úgy, hogy tavaly még 1,5 milliárd dollár volt a nyereség Q2-ben.
Nem sokkal később Pat Gelsinger elnök-vezérigazgató vázolta az új stratégiát, valamint néhány konkrét lépést jelentett be:
- Azonnal kirúgnak 15 000 embert, az alkalmazottak mintegy 15 százalékát.
- 10 milliárd dolláros megszorító csomag érkezik. Visszavesznek a marketingből, és kevesebb pénz jut kutatás-fejlesztésre is.
- Felfüggesztik az osztalékok kifizetését.
- Továbbra is gőzerővel az AI-ra koncentrál a vállalat.
Ezt követően pedig elszabadult a pokol, és a részvényesek pánikszerűen próbáltak megszabadulni a papíroktól.
Itt nem egy kivédhetetlen természeti katasztrófa vagy váratlan baleset áll a háttérben, mint mondjuk a japán cégeket megfektető Fukushima esetében. Az Intel az elmúlt években számos borzalmas üzleti-fejlesztési döntést hozott, lemaradtak az AI robbanásról, miközben a rivális Nvidia a tőzsde sztárja lett. Már egy ideje világosan látszódott, hogy komoly bajok vannak a háttérben. Mi is írtunk ezekről, és a jelek szerint egyszerűen most telt be a pohár.
Processzor-botrány
Ezek közül is kiemelkedik a fél éve tartó processzor botrány. A vállalat 13. és 14. generációs drága csúcsprocesszorainak egy része tisztázatlan okokból összeomlást produkál.
Az elmúlt hat hónapban az Intel képtelen volt választ adni arra, hogy ennek hátterében mi áll.
Teljesen nonszensz módon hibáztatták a felhasználókat, mondván túlhajtják a processzorokat.
Később vádolták a partnereket, mondván rosszak az alaplapok, de erről kiderült, hogy nem igaz. Végül pedig egy szoftveres hibára mutogattak, ám hiába érkezett a frissítés, az sem jelentett orvosságot. Megoldást jelentene a visszahívás és csere, ez viszont borzalmas költségekkel járna, amit nem akarnak bevállalni.
Most már biztosnak látszik, hogy valamilyen tervezési- és/vagy anyaghiba áll a háttérben. Ami viszont arra utal, hogy a minőség ellenőrzés terén valamit nagyon elszúrtak.
Ez viszont nem hangzik jól annak fényében, hogy hamarosan érkezik az évek óta fejlesztett, vadonatúj Arrow Lake processzorcsalád. A bizalom megrendült, ami negatívan hathat az egyébként nagyon várt új termékek értékesítésére is. Ráadásul egyre több cég jelenti be, többek között fejlesztő stúdiók, hogy a nagy rivális AMD termékeire váltanak, mert nem tolerálják az állandó fagyást, leállást, amely konkrétan anyagi veszteségeket okoz számukra.
Az Intel évekkel ezelőtt döntött úgy, hogy megszorongatja az AMD-t és az Nvidia-t, és színre lép saját grafikus kártyáival. Az ARC projekt eddig azonban kész csőd. Csak vitte a pénzt, de a várt eredményeket még csak megközelíteni sem sikerült.
Jön az ARM
A számítógépek lelkének számító processzorok piacát eddig uralta az Intel az X86 technológiára épülő termékeivel. Azonban idén nyáron megérkezett az ARM megoldása ebbe a szegmensbe, amely alapvetően boríthatja fel az erőviszonyokat.
Az már most látszik, hogy egy olyan, konkrét előnyöket kínáló versenyképes eljárásról van szó, amely miatt a jövőben csökkenni fognak az Intel processzor eladásai a hordozható számítógépek szegmensében.
Erősödik a rivális
A már említett, nagy konkurens AMD 2024-ben eddig minden várakozást felülmúlóan teljesített. Soha ilyen jó eredményeket nem ért el a szerverpiacon, ami hagyományosan Intel birodalomnak számít.
Ennél is fontosabb talán, hogy a cég egyes processzorai vitán felül lenyomják az Intel termékeit, és nem csak teljesítményben, hanem ár/érték arányban is jobbak. Ez pedig a vásárlók tömegeit fordította az irányukba, pláne úgy, hogy esetükben a megbízhatósági problémák nem merültek fel.
Végső döfés: az eresztő AI lufi
Az Intel önti a pénzt a mesterséges intelligencia technológiát használó chipek fejlesztésébe. Azonban, ellentétben például az Nvidia-val, ennek még nem sok hasznát látták.
A koncepció az, hogy óriási üzemeket hoznak létre, és az AI chipek bérgyártása termeli majd a pénzt. Ez az IDM 2.0 projekt, amelytől viszont még a cég vezetői is azt várják, hogy majd csak évek múlva lehet egyáltalán nullszaldós.
Ám az is benne van a pakliban, hogy ideáig el sem fogunk jutni. Egyre erősödnek azok a hangok, amelyek szerint az AI-nak nagyobb volt a füstje, mint a lángja. Egyes elemzők pedig már kipukkadó lufiról beszélnek, amely csak viszi a pénzt. Egy olyan cég számára, amely az elmúlt időszakban az erőforrásai jó részét erre a területre koncentrálta, ez katasztrofális hatással lehet.
A mesterséges intelligenciával kapcsolatos aggodalmak nem csupán az Intelnek okoznak problémát. Elemzők ezzel magyarázzák, hogy az Intel fekete péntekjén csúnyán megütötték az Amazont (-8,78 %), és hogy csökkent a Microsoft (-2,07%), az Samsung Electronics (-4,27%) és az Nvidia (-1,78%) részvények árfolyama is.
Ugyanakkor az olyan cégek, mint például a Meta, épp arról beszéltek a múlt héten az árfolyamok lefordulása kapcsán, hogy a generatív AI technológia hosszú távú befektetés, nem 2024-ben fogja megtolni náluk a bevételi számokat, hanem a jövőben nyithat új bevételi lehetőségeket.