Gyorsulóban az infláció, a vártnál magasabb szám jött ki.
Mi történt? A legfrissebb adatok szerint idén júliusban a fogyasztói árak átlagosan 4,1%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Júniushoz viszonyítva átlagosan 0,7%-kal emelkedtek az árak, a járműüzemanyagok 3,8%-kal drágultak, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Miért fontos ez? Sok mindenért többet kell fizetni, mint egy évvel ezelőtt. A számokon látszik az árstopok kivezetésének hatása, elsősorban a cukor ára lőtt ki éves összehasonlításban.
- Az élelmiszerek ára 2,7%-kal nőtt, ezen belül a cukoré 46,3, a liszté 12,4, a sertéshúsé 10,7, a csokoládé és kakaóé 10, az éttermi étkezésé 8, a gyümölcs- és zöldségléé 7,1, az étolajé 6,5, az alkoholmentes üdítőitaloké 5,5, a tejé 4,8%-kal. A termékcsoporton belül a tojás ára 14,7, a tejtermékeké 8,0, a száraztésztáé 7,6, a kenyéré 4,6%-kal csökkent.
- A szolgáltatások 9,1%-kal drágultak.
- A ruházkodási cikkek, valamint a szeszes italok, dohányáruk ára 4,2–4,2%-kal emelkedett, ez utóbbin belül a dohányáruké 4,3%-kal.
- A háztartási energia 4,5, ezen belül a vezetékes gáz 9,3, az elektromos energia 2,1%-kal olcsóbb lett.
- A tartós fogyasztási cikkekért 0,5%-kal kevesebbet kellett fizetni.
- A gyógyszer, gyógyáruk 6,5, a járműüzemanyagok 6,0%-kal drágultak.
Mi következik ebből? A Portfolio elemzői konszenzusában szereplő 3,9% helyett 4,1%-ra gyorsult éves alapon a pénzromlás üteme júliusban a KSH adatai szerint, a júniusban mért 3,7%-os ráta után. A jelek szerint a kötelező akciózás megszűnése után néhány árstopos termék ára kilőtt, de az üzemanyagoknál is érdemi gyorsulás alakult ki, az üdülési szolgáltatásoknál pedig nagyon jelentős volt az áremelkedés, ami a szolgáltatás inflációt is jócskán felfelé húzta. Az alapfolyamatokat jobban megragadó inflációs mutatók is érzékeltetik, hogy jelentős az infláció gyorsulása: az éves maginflációs mutató 4,7%-ra, a negyedéves évesített mutató szezonálisan kiigazítva 6,9%-ra ugrott. Utóbbira május előtt egy évig nem volt példa. Kérdés, hogy ilyen folyamatok mellett egyelőre haladhat-e tovább az MNB a kamatvágások útján, és ha igen, milyen gyakorisággal.