Drasztikusan visszaesett a kiskereskedelmi forgalom, ennek ellenére még mindig magas az infláció.
13,1 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma – derül ki a KSH márciusi adataiból. Hiába szakadt be a kiskereskedelmi forgalom, az infláció továbbra is magas.
- Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 10,3,
- a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 9,6,
- az üzemanyag-kiskereskedelemben 29,3 százalékkal kisebb lett az értékesítés.
- Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron pedig 1511 milliárd forintot ért el.
A részletek
2023. márciusban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva:
- Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 10,3 százalékkal kisebb lett. Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 12 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 4,8 százalékkal csökkent.
- A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 9,6 százalékkal mérséklődött. Az eladások volumene a használtcikk-üzletekben 11 százalékkal nőtt, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben lényegében nem változott. Míg a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 3,4, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 5,0, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 12, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 21 százalékkal csökkent.
- Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 14 százalékkal kisebb lett.
- Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 29,3 százalékkal mérséklődött.
- A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 2,9 százalékkal emelkedtek.
- Az országos kiskereskedelmi forgalom 49 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 35 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
2023. január–márciusban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva:
- A kiskereskedelem forgalmának volumene 9,5 százalékkal csökkent.
- Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 8,1, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,2, az üzemanyag-kiskereskedelemben 19,1 százalékkal kisebb lett az értékesítés volumene.
Lemondtunk a kedvenc termékeinkről az ára miatt
A beszakadt kiskereskedelmi adatok is azt mutatják:
rengeteg magyar hajlandó lemondani a drágább termékekről.
Ezt erősíti meg az EY felmérése is, amiből kiderült, hogy a magyarok 63 százaléka nem engedhet meg magának magasabb kiadásokat. Emellett döntő többségük igyekszik csökkenteni a kiadásait és az energiafogyasztását, nemzetközi szinten pedig az emberek 70 százaléka próbál jobban odafigyelni a kiadásaira.