A csak kémbankként emlegetett Nemzetközi Beruházási Bank (IBB) székhelye Budapest, az impozáns Lánchíd Palotában székel a szervezet.
Tegnap késő este már meg is jelent a Magyar Közlönyben Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával a kormányhatározat:
- lemondunk az IBB-ben fennálló tagságunkról,
- visszahívtuk a bank vezetéséből a magyar delegáltakat.
Az egyikük a bank alelnöke, Laszlóczki Imre, aki a héten felkerült az amerikai szankciós listára. Az USA többek között azt sérelmezte, hogy az orosz hátterű bank dolgozói diplomataútlevelet kapnak. David Pressman – akit Orbán Viktor évértékelőjében gunyorosan „Présembernek” hívott – amerikai nagykövet szerdán tartott sajtótájékoztatóján ezt például egy megoldandó ügynek nevezte.
Az NBB legnagyobb tulajdonosa eddig Magyarország volt 25,27 százalékkal.
Úgy tűnik, a kormány habozás nélkül lépett. Pragmatikus döntés született, nagy volt a nyomás. Bár a múlt héten kiszivárgott amerikai titkosszolgálati iratokban az szerepelt, hogy Orbán Viktor az Egyesült Államokat tartja az egyik legnagyobb ellenfelének.
Pedig lobbizott a bankért a kormány Brüsszelben
A kémbankként emlegetett NBB működésével kapcsolatosan már korábban számos kérdés felvetült. Legutóbb a Hvg360 oknyomozó riportjából derült ki, hogy hiába lobbizhatott Brüsszelben a kritikus finanszírozási problémákkal küzdő bank érdekében Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter.
Tegnap este éppen az ő minisztérium, a gazdaságfejlesztési tárca ismerte el a kormányzati szereplők közül, hogy Magyarország kilép tényleg a bankból.
Az IBB 2020-ban költözött be a patinás, Ybl Miklós tervezte Lánchíd Palotába, az épületet meg is vásárolta. Egyelőre kérdés, hogy miután valamennyi EU-s tag kilépett a bankból, maradnak-e Budapesten.
Amerikai-magyar viszony: mélyponton
A múlt héten több amerikai hírszerzési dokumentum is kiszivárgott. A CIA március 2-án keltezett hírszerzési jelentése szerint Orbán Viktor magyar kormányfő egy február 22-i politikai-stratégiai találkozón az Egyesült Államokat legfőbb ellenfélként említette, ami „az Amerika-ellenes retorika szintjének fokozódását jelzi”. A feljegyzés az amerikai nagykövetséget jelölte meg az információ forrásaként, ami felveti annak lehetőségét, hogy az USA megfigyelte a kormánypárti találkozót.
Washington és Budapest kapcsolata egyértelműen mélyponton van, erről itt írtunk bővebben.