2024. január 1-től alaposan megváltoznak a lakosságnak nyújtott hitelek feltételei.
Az október 9-én bevezetett 8,5 százalékról 7,3-ra csökken 2024-től a lakáshitelek önkéntes thm (azaz teljeshiteldíj-mutató)-plafonja. A december 31-éig Gazdaságfejlesztési Minisztérium néven működő tárca – január 1-jétől már Nemzetgazdasági Minisztérium – arról is megegyezett a Magyar Bankszövetség képviselőivel, hogy az új vállalati hitelek esetében pedig 9,9 százalékra csökken a klamatpafon.
A meglévő hitelek kamatstopját április 1-jén kivezetik, az önkéntes kamatstop megszűnik.
A változtatásnak köszönhetően várhatóan olcsóbb lakáshitelekkel jelennek meg majd a bankok, írja elemzésében a Bank360. A portál szerint ugyanakkor nemcsak a piaci kamatozású lakáshitelek lesznek olcsóbbak az új kamatplafon alapján, a fiatalok kisebb önrésszel is felvehetnek jelzálogkölcsönt.
Egy Matolcsy György által jegyzett rendelet szerint ugyanis a 41. életévüket még nem betöltött ügyfelek és adóstársak esetén a bankok akár a lakóingatlan értékének 90 százalékát elérő összeget is hitelezhetnek építésre vagy vásárlása nyújtott lakáshitel formájában. Ennek két további feltétele van:
- egyikük sem rendelkezett lakásban 50 százalékot elérő tulajdoni hányaddal, vagy
- kizárólag olyan lakástulajdonnal rendelkeztek, amely – a tulajdoni hányad mértékétől függetlenül – jogszabályon alapuló haszonélvezeti joggal terhelt.
A január elsejével életbe lépett rendelet a bankokat nem kötelezi, a lehetőség azonban adott. A korábbi szabályozás alapján a bankok maximum 80 százalékig hitelezhettek így.
Mindezeken túl ráadásul az új évvel, további jelentős változások is életbe léptek a banki hitelezés területén:
- Szigorodik a babaváró, de megnő az összege, és
- elindul az akár 50 millió forintos kedvezményes hitelt is adó CSOK Plusz, miközben
- a megmaradó falusi CSOK támogatása emelkedik.