Az észteket még megelőztük, 22 másik országot viszont nem sikerült. Kijött a Magyar Nemzeti Bank gyorselemzése, itt tartunk egyévnyi recesszió után.
A jegybank pénteken közzétett gyorselemzése szerint Magyarország 24 uniós tagállamból a 23., ha éves összevetésben nézzük az Eurostaton jelen pillanatig elérhető, 2023. második negyedévi GDP-változásokat. A szezonálisan és naptárhatással igazított -2,3 százalékos magyar adatnál egyedül Észtország volt gyengébb.
A jegybanki elemzés szerint
„az immár egy éve húzódó recesszió hátterében a magas inflációs közegben általánosan csökkenő belső kereslet és az állami beruházások visszaesése áll”.
A legfrissebb, részletes, ágazatokra bontott második negyedéves GDP-adat péntek reggel jelent meg.
Szabadesésben a kiskereskedelem és a reálbérek
A kiskereskedelmi forgalom volumenének éves alapon vett, hét hónapja tartó csökkenését a reálbérek csökkenése okozza: a legfrissebb KSH-adat júniusból származik, e szerint hiába nőttek jelentősen a bruttó és nettó keresetek (16, valamint 15,9 százalékkal), Magyarországon a reálkereset 3,4 százalékkal csökkent tavaly júniushoz képest, avagy az infláció veri a keresetek emelkedésének ütemét, tehát továbbra is kevesebbet ér a fizetésünk.
A második negyedévben 11,4 százalék volt a kiskereskedelem éves szintű zsugorodása. Hozzáteszik, hogy a szolgáltatások iránti keresletét kevésbé csökkentette a magyar lakosság, a háztartások fogyasztása az első negyedéves 3,9 százalékos visszaesés után a második negyedévben 3,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától.
Az ipar exportban erősebb
Az ipari termelés éves alapon vett 6,3 százalékos csökkenéséről azt írják, kettősség mutatkozik az ipari alágazatokban.
„Elsősorban a belföldre termelő szektorok teljesítménye maradt el az egy évvel korábbitól, míg a hagyományosan az exportpiacot célzó ágazatok (elsősorban a járműgyártás) teljesítménye kedvezőbben alakult”
– írják, hozzátéve, hogy az árukivitel hozzáadott értéke 1,8 százalékkal nőtt. Csakhogy ezzel szemben a szolgáltatások exportja pedig nagyot csökkent, 6,2 százalékot, ami miatt a hazai export mindössze 0,2 százalékkal bővült a második negyedévben.
Mezőgazdaság: nem nagy kunszt?
Érintik még a mostani GDP-adatot valamelyest javító mezőgazdaságot, itt a termelés a 2023 második negyedévében 67,9 százalékkal haladta meg az előző évi bázist,
amiről persze meg kell jegyezni, hogy az aszályos 2022 miatt eleve alacsony szintet kellett megugrani.
A jegybank szerint a legfrissebb információk alapján a búza betakarítása 5,7 millió tonna termést eredményezett, az 5,8 tonna/hektáros termésátlag pedig meghaladja a 2017-2021 évek átlagos terméshozamát. Szintén az átlagosnál jobb hozamra van kilátás a kukorica esetében.
A borítóképen Orbán Viktor még a Fidesz elnökeként, a Felcsút játékosaként fekszik a pályán a Puskás Suzuki Kupa öregfiúk tornáján, a Felcsút és az újságíró válogatott találkozóján a székesfehérvári Sóstói Stadionban 2010. április 5-én.