394 – és ennek már örülni kell.
Egész múlt héten jól nézett ki az euró-forint keresztárfolyam, a mai hétfőt a 394-es szinten kezdi, 2,5 százalékkal erősebben, mint a múlt hetet.
És ez már jó. Ugyan péntek délután még a 393,5-ös kurzust is elérte, tehát kicsivel erősebb volt, mint ma reggel, de a chartot nézegetve az látszik, hogy
június eleje, tehát két hónapja nem kezdte ilyen erősen a hetet a forint.
Sőt, a múlt hét végi roham és egy-két júniusi, általában kamatemelést követő leszúrás kivételével nem is volt ilyen erős a hazai deviza az elmúlt két hónapban.
A dollárral szemben is szép a teljesítmény, a 386-os szinten kezdi a hetet a forint, múlt hétfőn még 391-en volt, így a zöldhasúval szembeni is bő két százalékot ment.
Miért erősödik?
A forintot egész múlt héten a dollár gyengülése támogatta. Az amerikai a jegybank, a Fed július legvégén közölte: látják már a kamatsáv tetejét, és ugyan lesz még ősszel egy 50-75 bázispontos emelés, de abbamaradhat az intenzív kamatemelési ciklus. A hírnek örült a piac: a befektetők kockázatkeresőbb üzemmódba kapcsoltak, gyengült a dollár.
Egyfajta általános szabály a devizapiacon, hogy a dollár és a fejlődő piaci devizák (így a forint is) fordítva mozognak: ha a dollár erősödik, az elszívja a tőkét a kockázatosabb devizáktól, ha a dollár gyengül, a tőke a fejlődő piacok felé áramlik. Így ugyan közvetlenül a döntés után még esett kicsit a forint, de a rákövetkező héten a dollár gyengülése támogatta a hazai devizát is.
Pedig jött rossz hír
Múlt pénteken viszont egy meglepően erős munkaerőpiaci adat érkezett Amerikából: a vártnál sokkal jobban bővült a nem mezőgazdasági munkahelyek száma.
És ez furcsamód rossz hír a forintnak. Ha nő az amerikai munkahelyek száma, akkor a technikai recesszió ellenére a gazdaság erős, nincs kizárva, hogy a Fed az infláció letörése érdekében mégsem áll le a szigorítási ciklussal. A befektetők tehát újabb kamatemelést kezdtek árazni, erre utal, hogy a dollár erősödni kezdett az adat láttán.
A forint viszont tartotta az erejét, egyelőre nem gyengült vissza sem a dollárral, sem az euróval szemben.
Holnap érkezik a friss magyar inflációs adat,
az elemzők további gyorsulást várnak, a prognózisnál is rosszabb adat, tehát negatív meglepetés esetén gyengülhet a forint.
Szerdán pedig az amerikai inflációs adat lát napvilágot, a vártnál magasabb árindex tovább fűtheti a kamatemelési várakozásokat, ami érzékenyen érintheti a forintot is.