Buffett és a Gates-páros első helye garantált volt, de az első tízben azért vannak meglepetések az amerikai Forbes friss listáján. Íme, a világ legnagyobb adakozói.
Halmozódnak a dollármilliárdok a világ leggazdagabb embereinél, Amerika legnagyobb filantrópjai pedig rákapcsoltak az adakozásban. Az amerikai Forbes összegyűjtötte a legnagyobb adakozókat, és talán nem meglepő, hogy magyar is van a listán. A lista nem éves állapotokat tükröz, hanem azt összegzi, hogy ki mennyi pénzt juttatott karitatív célokra egész élete során.
Warren Buffett
- Vagyon forrása: Berkshire Hathaway
- Vagyon: 115,6 milliárd dollár
- Filantróp terület: egészségügy, szegénység elleni küzdelem
- Eddig eladományozott: 46,1 milliárd dollár
Buffett valószínűleg minden idők legnagyobb adakozója, de mindenképp azzá válik majd, hiszen vagyona 99 százalékát felajánlotta már karitatív célokra. A 46 milliárd dolláros összeg nagyja egyből a Bill & Melinda Gates Foundation-höz vándorolt, akik főleg egészségügybe helyezték az összeget. Buffett mindhárom gyermekének van jótékonysági alapítványa, ők is jelentős forrásokat kaptak. Bufett Bill Gates-szel együtt hívta életre a The Giving Pledge kezdeményezést: a csatlakozók vállalják, hogy halálukig vagyonuk javát jótékonyságra fordítják.
Bill Gates és Melinda French Gates
- Vagyon forrása: Microsoft
- Vagyon: 133,3 milliárd dollár illetve 6,1 milliárd dollár
- Filantróp terület: egészségügy, szegénység felszámolása
- Eddig eladományoztak: 33,4 milliárd dollár
Ugyan tavaly véget ért a világ egykori leggazdagabb párjának házassága, de továbbra is együtt ülnek közös alapítványukban, a Bill & Melinda Gates Foundation-ben. A Gates-páros az alapítvány már megszokott tevékenysége mellett a covid elleni vakcinák kifejlesztéséhez (és azok szétosztásához) is jelentősen hozzájárult. Bill Warenn Buffettel együtt alapítója a The Giving Pledge-nek.
Soros György
- Vagyon forrása: hedge fundok
- Vagyon: 8,6 milliárd dollár
- Filantróp terület: demokráciaépítés, oktatás, sajtó, egészségügy
- Adomány egész életében: 18,1 milliárd dollár
A legismertebb magyar az Nyílt Társadalom Alapítványon át támogatja világszerte az emberi jogok, a demokrácia kiépülését és a szabad sajtót. Épp tavaly nyáron adta hírül, hogy eddig tevékenységét újra pozícionálja: ezentúl a felemelkedő autoriter rezsimek ellen kíván küzdeni. A nemrég Lengyelországban médiába fektető Soros korábban rendre az amerikai gazdaglista élbolyában volt, onnan épp azért került lejjebb, mert vagyona nagy részét az alapítványainak adományozta – így került fel a filantróp lista dobogójára.
Michael Bloomberg
- Fő érdekeltség: Bloomberg LP
- Vagyon: 70 milliárd dollár
- Filantróp terület: klímaváltozás, egészségügy
- Adomány egész életében: 12,7 milliárd dollár
A Bloomberg hírügynökség alapító-tulajdonosa, New York volt polgármestere csak tavaly 1,6 milliárd dollárt költött jótékonyságra, főleg éghajlati problémák megoldására, de gyakorlatilag mindenbe beszáll, amit problémának érez. Az amerikai fegyverviselési jogot is aggályosnak látja, így a fegyverbiztonságra is jutott pénz. A dohányzás visszaszorítására is már egymilliárd dollár fölött költött, George Floyd halála után pedig 100 millió dollárt adott négy, főleg feketéket oktató iskolának.
Mackenzie Scott
- Vagyon forrása: Amazon
- Vagyon: 53,5 milliárd dollár
- Filantróp terület: etnikai, gender és gazdasági egyenlőtlenségek
- Adomány egész életében: 8,6 milliárd dollár
Jezz Bezos Amazon-alapító ex-felesége a válás után rákapcsolt az adakozásra: nem nyilatkozik róla, nem adja hírül a filantróp tetteket, csak szép csendben, a háttérből adakozik, amiről csak a blogszférában számol be. Kevesebb, mint két év alatt tornázta fel magát erre a listára, 780 szervezete támogatott 8,6 milliárd dollárral.
Charles “Chuck” Feeney
- Vagyon forrása: Duty Free Shoppers
- Vagyon: 2 milliárd dollár
- Filantróp terület: tudomány, emberi jogok, oktatás
- Adomány egész életében: 8 milliárd dollár
Az egykori csúcsmilliárdos nemsokára ex-milliárdos lesz, olyan sebességgel szabadul meg vagyonától. Feeney alapította a Atlantic Philanthropies-t, a világ egyik legnagyobb filantróp szervezetét. Már a 60-as években, anonim módon támogatott szervezeteket, később azonban színre lépett tevékenységével és a szlogennel: Giving While Living. Ez volt az egyik előfutára Bill Gates és Warrenn Buffett mozgalmának, a Giving Pledge-nek.
Gordon & Betty Moore
- Fő érdekeltség: Intel
- Vagyon: 11,1 milliárd dollár
- Filantróp terület: tudomány, klímavédelem
- Adomány egész életében: 5,5 milliárd dollár
Az Inter társalapítója, majd hosszú ideig regnáló CEO-ja és felesége 2000-ben alapította a Moore Foundationt, amely főleg környezetvédelmi célokat támogat. Több milliárdostársával, Bezosszal, Gates-székkel együtt a céljuk a biodiverzitás megőrzése: 2030-ig a Föld természetes élőhelyeinek 30 százaléka kell, hogy védelem alá essen.
Jim & Marilyn Simons
- Fő érdekeltség: hedge fundok
- Vagyon: 24,4 milliárd dollár
- Filantróp terület: tudomány-technológia
- Adomány egész életében: 3,3 milliárd dollár
Simons, a volt matematikaprofesszor hedge fundján, a Renaissance Technologies-on át gazdagodott meg, karitatív tevékenysége is leginkább a tudomány és a technológia területére szorítkozik. A Simons Foundation olyan ügyeket támogat, mint az amerikai gyermekeknek ingyenes matematikaoktatás kínáló Math for America, a New York Genom Center vagy a Stony Brook University, Simons korábbi munkahelye.
Phil Knight és családja
- Fő érdekeltség: Nike
- Vagyon: 54,8 milliárd dollár
- Filantróp terület: oktatás
- Adomány egész életében: 3,1 milliárd dollár
Knight és családja nem vérbeli adakozók, pár nagyobb tételből adódott össze a 3,1 milliárd dolláros összeg. Főleg egyetemekre gondol: támogatta már szülővárosa fő iskoláját, az Oregoni Egyetemet, az Oregon Health & Science University-t és a Stanford Egyetemet.
Mark Zuckerberg & Priscilla Chan
- Fő érdekeltség: Facebook/Meta
- Vagyon: 112,8 milliárd dollár
- Filantróp terület: oktatás, tudomány
- Adomány egész életében: 3 milliárd dollár
A Facebook-alapítónak és felesége, a korábbi orvos Priscillának elég ambiciózus céljai vannak: konkrétan minden betegség ellen akarnak ellenszert. Filantróp szervezetük, a The Chan Zuckerberg Initiative 2015 óta 3 milliárd dollárt adakozott, tudományos, főleg orvosi kutatásokra. De tavaly év végén egy további, 3,4 milliárd dolláros kört is bejelentettek: az emberi test élettani folyamatinak mélyebb, általánosabb megértésére fordítják majd.