Elfogadta a Magyarországnak járó uniós támogatás részletes ütemtervét az Európai Bizottság. A jogállamisági feltételrendszernek továbbra sem felel meg a kormány, de ennek ellenére megnyitják a pénzcsapot. Épülhet a Déli Körvasút, elkezdhetik kiírni a pályázatokat.
Elkészült a Magyarországgal kötött partnerségi megállapodás részletes ütemterve – jelentette be az Európai Bizottság. A közel 22 milliárd euró értékű (több mint 8 800 milliárd forint) megállapodással érkező forrás nagyrészt a kiegyensúlyozott területfejlesztésre, valamint a méltányos éghajlati és digitális átállásra fordítható.
Az Európai Regionális Fejlesztési Alap összesen 6,7 milliárd eurót fordít a köz- és magánépületek energiahatékonyságát javító beruházásokhoz. A megújuló forrásokból előállított energia termelését is fokozni szeretnék, illetve elősegítenék a körforgásos gazdaságot, a víz- és szennyvízgazdálkodást, valamint a fenntartható közlekedést.
Az Igazságos Átmenet Alapból több mint 250 millió euró támogatja a Mátrai Erőmű kivonása által leginkább érintett régiókat. valamint előmozdítja a dolgozók munkahelyváltását és ösztönzi az új, induló vállalkozásokat.
A kormány 4,3 milliárd eurót fordíthat a kkv-k technológiafejlesztésére, a kutatási és innovációs teljesítmény javítására pedig 1,5 milliárd euró érkezik, amely magába foglalja a tudományos és innovációs parkok építését.
A Kohéziós Alapból 1,7 milliárd euró segíti az ország közlekedési infrastruktúrájának korszerűsítését. Ebben benne van a budapesti Déli Körvasút fejlesztése és a Törökbálint-Kelenföld szakasz felújítása.
Az Európai Szociális Alap+ (ESZA+) 5,3 milliárd euróval fogja támogatni a munkaerőpiacot, a minőségi oktatáshoz való hozzáférést és a hátrányos helyzetű csoportok, köztük a romák integrációját.
- Különös figyelmet fordítanak a zöld és digitális átállásban való boldoguláshoz szükséges készségek fejlesztésére.
- A minőségi oktatáshoz való hozzáférésre 1,8 milliárd euró jut az ESZA+-ból.
- A csomag a szegregált területeken élők lakhatási-, élet- és egészségügyi körülményein is javít.
Nem mindenhez férünk hozzá
Az Európai Bizottság szerint a kormány által gyermekvédelminek nevezett törvény, valamint a tudományos élet szabadságát és a menedékjogot érintő súlyos kockázatok konkrét és közvetlen hatást gyakorolnak az Alapjogi Chartának való megfelelésre. Az Európai Unió Alapjogi Chartájának feltételeit Magyarország jelenleg nem teljesíti.
A Bizottság nyitott a további párbeszédre a kormánnyal. de ha továbbra sem teljesítik a feltételeket, akkor a Bizottság nem térítheti vissza az érintett kiadásokat.
Az Európai Tanács egy végrehajtási eljárást is elfogadott Magyarországgal szemben. Éppen arra a jogállamisági feltételrendszerre hivatkoznak, amelyről Orbán Viktor tegnap azt mondta, meg kellene szüntetni. Három kohéziós program költségvetési kötelezettségvállalását felfüggesztették, és csak akkor fizetik ki ezeket, ha a magyar kormány két éven belül megfelel a jogállamisági feltételrendszernek.
Navracsics Tibor közösségi oldalán arról beszélt: hamarosan 130 milliárd forintnyi előleg érkezik Magyarországra, ezzel pedig megkezdhetik a pályázatok kiírását.