A rendszerváltás óta nem volt ekkora hitelkihelyezése a magyar kormánynak, mint amit most Észak-Macedóniának nyújtott. Méghozzá szuperkedvezményesen.
Mi történt? Az észak-macedón kormány kedden jelentette be, hogy 500 millió eurós, átszámolva durván 200 milliárd forintos hitelt vett fel a magyar Eximbanktól.
Miért fontos ez? Van előzménye az ügyletnek.
- A Telex összefoglalja, hogy már nyár óta susmognak a rekordméretű hitelkihelyezés részleteiről, miután Észak-Macedóniában a Fidesz-párti VMRO nyerte a választásokat. Arról is szó volt, hogy az első kör után lehívható lesz egy második, ugyanekkora rész is.
- A VSquare oknyomozó portál szeptemberben arról írt, hogy a magyar kormány lényegében a Kínától év elején felvett 1 milliárd eurós hitelt használja fel az ügylethez. Egyszerűbben fogalmazva: Kína közvetítőjeként hitelezi Észak-Macedóniát.
Mit jelent ez a gyakorlatban? A bejelentés szerint az észak-macedón gazdaság fejlesztésére, a 2024-es költségvetés pótlására, önkormányzati fejlesztésekre, helyi vállalkozások kedvezményes továbbhitelezésére fogják költeni a pénzt.
A feltételek megérnek egy misét, pláne jelen gazdasági helyzetünkben: a hitel visszafizetési ideje 15 év, a szuperkedvezményes, 3,25 százalékos kamatozás pedig csak három év múlva rajtol.
Kontextus. Az észak-macedón pénzügyminiszter szerint a piacról csak 6 százalékos kamattal tudtak volna hitelt felvenni, ehhez képest a szuperkedvezményes magyar hitellel évi 14 millió eurót tudnak spórolni.