Nagy részét nem fogja tudni eladni.
28,5 milliárd dollár, azaz kb. 11 140 milliárd forint – az Egyesült Királyság és a Nemzetközösség polgárai mellett ezt is képviseli édesanyja halálával az új király, III. Károly. Anyalapunk, az amerikai Forbes becslése szerint ugyanis ennyit ér összesen a javarészt ingatlanokból és birtokokból álló koronavagyon.
Ennek nagy része, azaz 28 milliárd dollár felett III. Károly ugyanakkor nem rendelkezhet szabadon, így el sem adhatja.
A becslés alapján a koronabirtok mintegy 19,5 milliárd dollárt, a Buckingham-palota 4,9 milliárd dollárt, Cornwall és Lancaster hercegsége 1,3-0,74 milliárdot ér, míg a Kensington-palota és a királyi család skóciai birtoka 630 millió-592 millió dolláros becslést kapott.
Ezen felül a királynő személyes vagyona – ami ingatlanokból, ékszerekből, műtárgyakból és egyéb befektetésekből tevődik össze – nagyjából 500 millió dollárra rúg. Itt már nem kötik az alkotmányos monarchia béklyói III. Károly kezét, az öröklés után jóval szabadabban rendelkezhet a 195 milliárd forintra rúgó vagyonról.
Eddig évi 50 millió dollárt keresett
Persze nem a templom szegény egerének táltosodott meg a pénztárcája, trónörökösként, azaz Károly hercegként a cornwalli birtok után eddig is jelentős summát kapott az új uralkodó. A birtok nagyjából 50 millió dolláros éves bevételt termelt, ebből ő és leszármazottai 30 millió dollárt kaptak.
A szuveréneknek járó támogatásból pedig 2,5 millió dollárt kapott 2020-ban Károly herceg.
Ezeknek azonban a nagy részét elvitték hercegi háztartás költségei: 132 alkalmazottja 7,3 millió dollárt keresett egy évben, 6,75 milliót adóként fizetett vissza az államkasszába, 4,4 millió dollárt pedig eladományozott Károly.
Szuverén államfőként már jóval nagyobb büdzsének lesz a feje: a koronabirtok egy éve 700 milliós bevétellel, 475 millió dolláros profittal zárt. Ennek mintegy háromnegyede azonban szintén a brit kincstárat illeti, a maradék 25 százalék marad a királyi család kezében.