Nem csak pofavizit: kiemelt stratégiai partnerségről tárgyalt Orbán és Erdogan.
Az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából Magyarországra látogató Recep Tayipp Erdogan török elnök és Orbán Viktor kormányfő több megállapodásról is tárgyalt a hétvége alatt. A két ország korábban is stratégiai partnerként tekintett egymásra Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint, ezt emelték „kiemelt stratégiai partnerséggé” a török elnök látogatásával.
- A magyar-azeri földgázszállítás életbe lépésével, illetve a türkmenisztáni export megindulása esetén Törökország tranzitszerepe és a két ország energiai együttműküdése tovább erősödik. Az MVM és a Botas között 275 millió köbméternyi gáz megvételéről szóló megegyezés született.
- A tárgyalások során szóba került Svédország NATO-tagságának ratifikációja is, de mivrl a magyar és török parlament is a nyári szünetét tölti, ősszel válhat aktuálissá az ügy napirendre tétele.
- A kiemelt stratégiai partnerségeről szóló megállapodást – illetve egy olyan dokmentumot, ami a vészhelyzetekben egymásnak nyújtandó segítségnyújtásról szól – következő alkalommal fogják aláírni.
Orbán Viktor Erdogan fogadása mellett a hétvégén Ilham Alijev azerbajdzsáni elnökkel is egyeztetett, valamint a Karmelita kolostorban fogadta Serdar Berdimuhamedow türkmén államfőt, Savkat Mirzijojev üzbég államfőt, Aleksandar Vucic szerb államfőt, és Milorad Dodikot, a Boszniai Szerb Köztársaság elnökét is.
- Orbán Alijevvel az energiaellátásról, a fizikai biztonsággal és a gazdasági nehézségek leküzdésével összefüggő kérdésekről egyeztettek. Azerbajdzsánból idén 100 millió köbméter földgáz érkezik, és megállapodás született további 50 millió köbmétert bértárolásáról is.
- Vucic-csal Orbán a magyar-szerb politikai és gazdasági kapcsolatokról, valamint a Nyugat-Balkán EU-integrációjának helyzetéről is tárgyalt. Szóba kerültek közös energetikai és infrastruktúrális projektek lehetőségei is.
- Bosznia-Hercegovina és a Boszniai Szerb Köztársaság képviselőivel a Nyugat-Balkán stratégiai jelentősségéről tárgyalt.
- A türkmén államfővel átfogó energetikai együttműködési megállapodásról folytak eyeztetések: a türkmén gázexport egyik célországa Magyarország lehet. Az energiaipar mellett az egészségügy, gyógyszeripar, mezőgazdaság, élelmiszeripar, vízügyek, oktatás és kultúra terén való együttműködésről is szó esett.