Az enyhe időjárás megmentette az idei telünket, de még így is recesszió, gyorsuló infláció és visszafogott költekezés vár ránk idén.
Az előttünk álló év gazdasági kilátásairól tartott sajtótájékoztatót az Equilor. A befektetési szolgáltató a gázpiaci helyzetről, a gazdasági növekedés és az infláció alakulásáról, valamint a forintárfolyam további pályájáról is ismertette várakozásait.
Megmentett minket az idei tél
Vicces, hogy pénzügyi szakemberként az időjárással kell foglalkozni, de nincs mit tenni – jegyezte meg Török Lajos, az Equilor vezető elemzője a gázpiaci folyamatokról. Márpedig az enyhe tél most kulcsfontosságú szerepet játszott abban, hogy az európai gáztározók töltöttségi szintje magas maradt, a holland TTF tőzsdén pedig a gázárak a 300 eurós csúcspont után most a háború előtti 50 eurós szinteken járnak.
Az idei tél tehát már jó eséllyel megvan, ha nem jön nagyobb lehűlés a következő hetekben, a jövő évi telünk ugyanakkor még mindig nincs biztosítva.
- Egyes elemzések szerint az Európai Unió a kieső 57 milliárd köbméternyi orosz gázból még 27 milliárd pótlását nem oldotta meg.
- A cseppfolyósított földgáz fogadását biztosító újabb LNG-terminálok átadása még megcsúszhat, ami további szűk keresztmetszeteket okozna a kínálatban.
- Kína pedig újra megjelenhet a gázpiacon, mint jelentős fogyasztó, miután feloldották az országban a szigorú járványügyi korlátozásokat.
Mindezek eredőjeként az Equilor alapforgatókönyve szerint
a jelenleginél drágábban, 75-100 euró között stabilizálódhat a gáz megawattóránkénti tőzsdei ára.
De még ez az árszint is enyhítené az inflációs és recessziós veszélyeket, javítaná a masszívan mínuszos magyar külkereskedelmi mérleget és csökkentené a rezsicsökkentés hatálya alól kivett, átlagfogyasztási feletti lakossági gázárakat.
Recesszióba léptünk, mert keveset költünk
Tavaly még dinamikusan, 4,5 százalékkal bővülhetett a magyar gazdaság az Equilor szerint, idén azonban már a szerény 0,5 százalékos növekedésnek is örülhetünk majd. Ráadásul ez csak éves átlagban alakul így,
az év elején várhatóan recesszióban lesz a gazdaság, azaz legalább két egymást követő negyedévben csökken a GDP.
A lassulásban-visszaesésben a belső fogyasztás beszakadása játssza a fő szerepet: az emelkedő kiadásaink miatt kevesebb terméket és szolgáltatást vásárolunk. Az infláció miatt emelkedő kamatkörnyezet pedig jelentősen megdrágítja a beruházásokhoz felvett hiteleket, nehéz jó megtérülést elérni. Ez végső soron a vállalati és az állami beruházások visszavágásához vezet.
Gyorsul az infláció
Az idei infláció a tavalyi 14,5 százalékról 18 százalékra fog emelkedni az Equilor előrejelzése szerint. Leginkább az import drágulásán keresztül begyűrűző infláció és az ár-bér spirál húzza felfelé az áremelkedést.
Az ár-bér spirál az utóbbi 1-2 év nagy dilemmája a magyar gazdaságban: azt a jelenséget jelöli, amikor az emelkedő árak miatt az alkalmazottak a fizetésük növelését kérik a munkáltatótól, amit azonban csak további áremeléssel tudnak kitermelni a cégek. Török Lajos szerint a szűk munkaerőpiac és a folyamatosan emelkedő (nominális) bérek miatt egyértelmű, hogy az ár-bér spirál kialakult hazánkban. „A bérek emelkedésére a termelékenység javulása adhatna szilárd fedezetet. Ezt sajnos most nem látjuk.”
Na és mi a helyzet a forinttal?
A forintot nagyon megcsapta a tavalyi év, 2023 elejét ugyanakkor viszonylagos nyugalomban kezdte az euró-forint árfolyam.
Ez azonban csak annyit jelent, hogy drasztikus forintgyengülés helyett visszatértünk a korábbi trendekhez: a tartósan lassú gyengüléshez.
Az Equilor a mostani 395-400 forint körüli szintekhez képest év végére 415 forintos euróárfolyamot vár. A forintot jelenleg a magas kamatszint fenntartása és a kedvező nemzetközi hangulat tartja a felszínen. Az EU-s pénzek érkezésével kapcsolatos további viták vagy egy esetleges jegybanki kamatcsökkentés azonban ismét gyengítené a hazai devizát.
Ha már kamatcsökkentés: az Equilor szerint a jelenleg 18 százalékon álló egynapos jegybanki betéti kamatot (ami most gyakorlatilag az alapkamatot jelenti) legkorábban április-június környékén vághatja meg óvatosan a Magyar Nemzeti Bank.
Borítókép forrása: Mykola Makhlai // Unsplash