Nyilvánosságra hozták azt az adattáblát, amit a kaliforniai székhelyű Blizzard Entertainment munkatársai állítottak össze arról, mennyi a fizetésük. A lista ugyan anonim, de a pozíciók leírásai sok esetben szerepelnek rajta. Az adatok a 2020-as állapotokat tükrözik.
Ahogy a Forbes is megírta, áll a bál az Activision Blizzard nevű gigantikus videójáték-birodalom ékkövénél, a Blizzard Entertainmentnél. A stúdió munkatársai tavaly kezdték összegyűjteni, ki mennyit keres, hogy kicsit enyhítsék az alacsony fizetések és hatalmas munkahelyi nyomás okozta feszültséget. Az Activision Blizzard azonban év elején komoly felmondási hullámot indított, ami talán nem ver nagy hullámokat, ha idén év elején sajtófigyelmet nem kap a cég vezetője, Bobby Kotick brutálisan magas fizetése.
Az ügyet a Bloomberg újságírója, Jason Schreier tárta a nyilvánosság elé. Mai cikkében már arról ír: a Blizzard vezetése megkezdte a tárgyalásokat a kompenzációs programjuk módosítását illetően, azaz kicsit optimistán, de kijelenthető, hogy béremelések várhatók. „Továbbra is annak érdekében alakítjuk és építjük a kompenzációt, hogy megtartsuk és fejlesszük a munkaerőt, amire a Blizzardnak ma és holnap is szüksége lesz” – írta a cég egyik szóvivője. „Tudunk róla, hogy egyes Blizzard alkalmazottaknak különleges kérései vannak. Figyelni fogunk rájuk.”
A cég munkatársai egyébként a Bloombergnek azt mondták: már 2019-ben is szó volt egy béremelésről, de ebből szinte semmi sem lett. A stúdiónál el is indítottak egy újabb adatgyűjtést, ami péntek óta bővül a dolgozók 2020 nyári fizetéseivel. Most a vállalati Slacken szervezkednek. A táblázat itt tekinthető meg, és nem csak azt tartalmazza, mennyit keres az adott illető, hanem azt is, milyen munkakörben dolgozik, helyileg hol, illetve mennyi emelést kapott, ha egyáltalán kapott. A bérek többsége éves leosztású, néhányan viszont órabért adtak meg.
Ugyan akadnak magas fizetések a listán, a szoftvermérnököknél a 150-160 ezer dolláros éves fizetés sem ritka. Vannak azonban olyan, főleg pepecselős, stresszes és monoton pozíciók (elemzők, teszterek), amiknek betöltői akár 40 ezer dollárnál is kevesebbet keresnek évente. Ez a cég teljesítményorientált környezetének tekintetében is meglepően kevésnek hat, de még rosszabb, ha azt vesszük, hogy a dolgozók többsége a kaliforniai Irvine-ban él, ahol a medián háztartási kereset ennek több mint kétszerese.
A folyamatosan bővülő lista már 400 fő felett jár, egyesek pedig indoklást is írtak, hogy miért annyi a bérük a cég szerint, amennyi. Az egyik, pozícióját inkább nem említő munkatárs azt írja: 2016 óta 8 százalékkal alacsonyabb a nettója, mert addig órabéres volt, aztán egyszer csak áttették főállásba. Ehhez azonban nem járt kompenzáció. Sokan egyszerűen semmilyen emelést nem kaptak, de volt azért, aki igen. Persze nem sokat. „2,5 százalék. Túlteljesítettem.”
A Wowhead információ szerint a dolgozók egy igen különös belső díjazási rendszernek is részesei voltak. Úgynevezett honor pontokat gyűjtöttek, amiknek fejében olcsóbban vehettek kütyüket a cég boltjából. Persze pénzért. És bár bónusz vagy fizetésemelés nem sűrűn járt, az egyik dolgozó beszámolója szerint HR úgy érvelt: ez azért van rendben, mert játékkódokat, mindenféle blizzardos cuccot és 25 évnyi Battle.net ingyenességet biztosít a cég.
Hogy milyen változások elébe néz a Blizzard Entertainment, egyelőre nehéz megjósolni. A stúdió anyagilag jól teljesít, erős címek jönnek tőlük a jövőben, ám a botrányok nem állnak tőlük távol. Tavaly azzal kerültek a hírekbe, hogy kitiltottak egy hongkongi e-sportolót, aki egy élő e-sport-eseményen állt ki a hongkongi tüntetők mellett. A Blizzardot sok kritika érte a lépés miatt, amit aztán egy elég gyenge kamubocsánatkéréssel próbáltak elmismásolni. Na, meg bejelentették a Diablo 4-et.
Borítókép: rajongók gyűlnek össze csoportképre a Blizzard saját rendezvénye, a 2019-es Blizzcon helyszíne előtt. Kép: a Blizzard hivatalos Facebook-oldala