Áprilisban 3,7 százalékos lehetett az egy évre visszatekintő drágulás.
Mi történik? Megállhatott az infláció csökkenése Magyarországon: a Portfolio által megkérdezett elemzők előrejelzése szerint áprilisban 3,7 százalékos lehetett az egy évre visszatekintő drágulás. Amennyiben a pénteken megjelenő hivatalos inflációs adat visszaigazolja a várakozásokat, 14 hónapnyi csökkenés után látunk majd emelkedést. Az év hátralévő részében további kis emelkedés várható, az év végére 5% feletti mutatóval.
Mi vezetett idáig? Az infláció a 2023 januári 25,7%-os csúcsról kezdett el csökkenni, az esés az év második felére felgyorsult, az idén pedig kisebb tempóban folytatódni tudott. Olyannyira, hogy a mutató már a jegybank inflációs cél körüli, 2-4 százalékos toleranciásávjába is visszatért. A márciusi 3,6% jelenthette azonban az inflációs mélypontot Magyarországon. A Portfolio felmérésében részt vevő szakértők közül ketten számítanak arra, hogy minimálisan tovább csökkenhetett a drágulási tempó (3,5%), ketten a mutató stagnálását várják, ám a többiek már kis emelkedést (3,7-4,0%) prognosztizálnak.
Mi várható tehát most? Az elemzők arra jutottak, a következő hónapok kis emelkedése után inkább egy trend nélküli mozgás jellemzi majd az inflációt, többnyire kicsivel 5% alatt. Az év vége azonban felkanyarodást hoz: tavaly a recesszió és néhány egyedi tényező hatására nagyon visszafogottá váltak az átárazások, ami az idén kevésbé várható, ezért az éves indexben erős lesz a bázishatás. A decemberi előrejelzések konszenzusa 5,4%, innen indulhat majd 2025-ben a dezinfláció újabb köre.