Akár négy százalékkal is drágulhat az élelmiszer az új, kiterjesztett gyártói felelősség miatt, a csomagolóanyagok után fizetendő új iparági teher bevezetése után.
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) keretében a csomagolóanyagok felhasználóinak egy koncessziós társaságnak, a Mol-csoporthoz tartozó Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.-nek kell fizetni a felhasznált mennyiség után. Az Agrárszektor cikke szerint a korábbi termékdíjak mellé új, ráadásul sokkal nagyobb mértékű költségelemként július elsejétől érkező tétel mintegy 120 milliárd forintos kiadást jelent az élelmiszeriparnak – ez az ágazat 2021-es eredményének csaknem 60 százalékát jelenti.
A költségnövekedést ezért minden szereplő megpróbálja majd áthárítani, amely érezhető drágulást jelent majd a fogyasztói árakban is.
Az aggódó iparág most a jogszabály bevezetésének halasztását próbálja elérni, de nagy reményeket nem fűznek ehhez, mert a korábbi egyeztetések során megfogalmazott szempontjaikat sem tükrözi a két hét múlva életbe lépő szabályozás.
Így változnak a díjtételek
A csomagolóanyagoknál háromszoros, néhol tízszeres a jövőben fizetendő díj az eddigiekhez képest, de általában elmondható, hogy a legtöbb anyag esetében öt-hatszoros szorzók lépnek életbe hamarosan.
- Például a közismert 720 milliliteres befőttesüveg eddigi díja – a fedőt és a címkét is beleszámítva – 5 forint volt, ez júliustól 30 forintra emelkedik. Ez a széles körben használt öblösüveg 290 gramm, amelyet technológiai fejlesztéssel sem lehet csökkenteni.
- A mindeddig egy tejfölös-, illetve joghurtospohárra jutó 50-60 filléres teher két hét múlva már 2,5 forintra nő.
Ezek ráadásul csak a fogyasztói kiszerelésre vonatkoznak, de fontos megjegyezni, hogy a gyártók által felhasznált alapanyag is csomagolásban érkezik, amely után szintén meg kell fizetni az EPR díját.
Egy raklap liszt például papírzsákokat tartalmaz, ráadásul zsugorfóliával is körbe van tekerve a biztonságos mozgatás érdekében. Mostantól tehát ezek után is fizetni kell, ahogy a késztermék csomagolása után is.
A széles körben használt műanyag minden típusára júliustól 219 forintos kilónkénti ár érvényes, ez eddig 57 forint volt.