Nehezíti a gyógyítást a kórházak eladósodottsága, havi 20 milliárd forinttal nő a kifizetetlen számlák összege. Nyárig 104 milliárd forintos kórházi tartozást rendezne az Orbán-kormány, de március végén már 110 milliárdnál járt a kórházi tartozás.
Mi történt? A Népszava szerint megszületett a döntés a kórházi adósságok rendezésének kormányzati szándékairól, és a kormány nyárig két részletben mintegy 104 milliárd forintnyi tartozást rendez. Információik szerint az első részletet, mintegy 64 milliárd forintot egy hónapon belül, további 40 milliárdot júniusban utalhat az egészségügyi intézmények számláira.
Van sorrend a kifizetésekben? Igen, szigorú megkötésekkel fizethetnek az adósok, így az első részletből elsősorban az állami beszállítók – köztük az energiaszolgáltatók – számláit kell kiegyenlíteni. Így az orvosieszköz-szállítók, és a gyógyszercégek így megint hátrébb sorolódhatnak.
Hogyan alakul a tartozás? Március végén az egészségügyi intézmények tartozása – beleértve az egyetemieket és az egyháziakat is – már csaknem 110 milliárd forint volt. És míg 2023-ban átlagosan havonta 3,7 milliárddal nőtt ez az adósság, 2024-ben már havi 20 milliárddal.
Feller Antal, a Gyógyszer-Nagykereskedők Szövetségének (GYNSZ) elnöke szerint tavaly év végén már csaknem 30 milliárd forintnyi gyógyszer árával tartoztak a kórházak a nagykereskedőknek. Ebből csak a lejárt tartozás mintegy 10-13 milliárd forint volt.