Mintha csak egy csomag különleges csokit vett volna elő a farzsebéből, úgy húzta elő a témát Nagy Zsolt egy szerkesztőségi értekezleten: él Svédországban egy magyar milliárdos, aki minden vagyonát arra áldozta, hogy megmentse a világot a pusztulástól.
Ráadásul biztos benne, hogy ez élete legjobb befektetése.
Nem volt kérdés, hogy Zsolt azonnal utazik Stockholmba. De az még most is hihetetlen – pedig már kezemben a különszám, címlapon az arcával –, hogy Szombatfalvy László nevét még ma is csak kevesen ismerik itthon. Jó is, mondjuk, hogy mi mesélhetünk róla az elsők között.
A Forbes Világ milliárdosai különszáma – és benne a földgolyó leggazdagabbjainak teljes névsora – már megtalálható az újságosoknál és megrendelhető online!
Egy magyar milliárdos az én zsebemben is lapult. Csebi Pogány Alajos kastélya éppen akkor épült Dunakilitin, amikor még engem is a faluhoz kötött ezer szál. A világot megjárt gyémántkereskedő kalandos élettörténetét viszont szerte a Szigetközben, és biztosan még azon is túl is emlegették. Aki járt barokkos kastélyában – ahol már akkor is jól megfért a gipszstukkók alatt, az antik biedermeier asztalokon a százéves kínai váza, a posztimpresszionista festmény, meg a házi almáspite – még tovább színezte a ház uráról terjengő pletykákat. Most ő maga, a valószínűtlenül gazdag dunakiliti lakos mesélt nekünk.
Rajtuk kívül még több mint 2200 milliárdos szerepel a lapban, ők ráadásul a világ leggazdagabb emberei. A hivatalos globális gazdaglistán listán csak egyetlen egy a magyar.
Csányi Sándornak az elmúlt év kiugróan sikeres volt, ennek eredményeként került vissza – a magyar szerkesztőség javaslatára, és amerikai anyalapunk auditja után – a Forbes globális milliárdoslistájára.
Kapcsolódó cikkünkből kiderül: az újra felpörgő magyar gazdaság egyre több területén találkozik a leggazdagabb a leggyorsabban gazdagodó magyarral. Mészáros Lőrinc egyre hatalmasabb itthon, de még nem akkora, mint Csányi. Ha utóbbi szintet akar lépni, akkor már a régióban kell megmérettetnie magát.
A kapitalizmus globális térhódítása az egész világon folytatódik. Az elmúlt évben az emelkedő részvénypiacok és kereskedelmi árak különösen kedveztek az ultragazdagoknak, az elmúlt 12 hónapban 9 százalékkal, 4,1 milliárd dollárra nőtt az átlagos milliárdos vagyona.
Az ultragazdagok túlnyomó többsége vállalkozó, akik nemcsak meggazdagodtak cégeik felépítésével, de közben értékeket, munkahelyeket és nagyszerű újításokat is létrehoztak.
Az első és leggazdagabb a százmilliárdos dollárvagyonával rekordot döntő Jeff Bezos, aki, ha így folytatja, belátható időn belül akkorára növeszti az Amazont, amekkora cég még nem létezett a történelemben.
A minden Elon Musknak sem elég. Kibernetikus halhatatlanság, csillagközi utazás, terraformált Mars, aszteroidabányászat, szupervonat, földalatti sztrádák, és egy rakéta, amit egy videojáték után neveztek el. Mindez nem egy hollywoodi sci-fi ötletegyüttese, hanem a milliárdos Elon Musk életműve, akit a haszon helyett az emberiség fejlődése éltet – na meg a félelem, hogy egy nap egyedül marad. Róluk is írunk a szerdán megjelent különszámunkban.
A Forbes Világ milliárdosai különszáma – és benne a földgolyó leggazdagabbjainak teljes névsora – már megtalálható az újságosoknál és megrendelhető online!