Érthető okból pörögnek a céges devizahitelek, a növekedésért részben az érkező akkugyárak is tehetnek. Ugyanez nem mondható el a vállalati forinthitelekről.
Tizennégy éves csúcson a devizahitelek állománya a magyar cégeknél – írja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján a Bank360.hu a Forbes.hu-hoz eljuttatott közleményében.
Csúcsközelben a deviza, gondban a forint
A magyarországi vállalkozások hitelállománya valamivel 12 ezer milliárd forint fölött volt június végén. Közel vagyunk a történelmi rekordhoz, de év eleje óta csökkent a hitelállomány, főleg a forinthiteleké: az itthoni magas kamatszint miatt a cégek inkább devizában adósodnak el, az eurós vállalati hitelek jellemező referenciakamata, az Eurobir csupán 3,6–4,1 százalék között van most, szemben a bankközi kamatlábhoz (BUBOR), amihez a legtöbb piaci alapú vállalati forintkölcsön kamata igazodik, és ami három hónapra jelenleg is 14 százalék fölött van.
Így került a vállalati devizahitelek állománya történelmi csúcs közelébe, az idei félév végén kívül eddig csak egyszer, 2009 első negyedévében – az előző pénzügyi válság alatt – sikerült átlépni az 5 ezer milliárd forintos határt.
Ezzel szemben a vállalati forinthitelek 7 ezer milliárd forint alatti szintje egyéves mélypont. A Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram (BGH) az indulás után néhány héttel teljesen kimerült, hatása június végéig még nem látszott a teljes vállalati hitelállományon. A kormány szerint a BGH és a 600 milliárd forintos Baross Gábor Tőkeprogram rendkívül kedvező forrásainak közel 75 százalékára kötöttek szerződést a cégekkel. Hogy a kkv-hitelezés még mindig jól megy, az a bankok szerint a Széchenyi Kártya Program miatt van. Ha a teljes vállalati hitelezést ez nem is menti ki, azért ennek keretében idén idáig közel 600 milliárd forint hitelszerződést írtak alá.
Az akkugyárak tehetnek mindenről?
Több ágazatban rekord- vagy rekordközeli szintre nőtt a hitelállomány. A mezőgazdaságban például 654,2 milliárd forint ez az összeg. De a feldolgozóiparon belül a fém alapanyag, fémfeldolgozási termék gyártása ágazatban is rekordot döntött az állomány közel 340 milliárd forinttal, ahogy a nemfém ásványi termékek gyártásában is történelmi csúcson a hitelvolumen közel 124 milliárd forint.
A Bank360.hu szerint a Magyarországra tervezett akkumulátorgyárak is megforgathatták ezeket az ágazatokat, az akkumulátoripar itthoni felfutása is tehetett azért, hogy ezekben az ágazatokban több hitelt vettek fel a cégek.
Továbbá történelmi csúcson a kereskedelem és gépjárműjavítás ágazat közel 2050 milliárd forintos hitelállománnyal, de az IT-szektorban is rekordszinten a banki tartozás 516,6 milliárd forinttal. A hitelezés olyan ágazatokban esett vissza a legnagyobb mértékben, mint a víz- és hulladékgazdálkodás, a szálláshely- és vendéglátás, valamint a gépipar. További részletek a Bank360.hu elemzésében.