Egyre kevesebben mennek be a bankokba hitelfelvételről tárgyalni, a pénzintézetek pedig reagáltak erre: bezárták a kihasználatlan fiókokat.
Az elmúlt tíz évben bezárt az ügyfeleket fogadó bankfiókok fele – írja a BiztosDöntés.hu. Tavaly év végén 1510 bankfiók volt az országban, tavalyelőtt még 1826, ami egy év alatt 13 százalékos csökkenést jelent.
A bankok érvelése szerint a pénzforgalom átalakulásával, az elektronikus bankolás térnyerésével a bankfiókok feladatköre megváltozott, már inkább tanácsadásra használják. Ezt területileg koncentráltabban lehet és érdemes végezni.
A bezárási hullámot tovább fokozhatja, hogy már szinte senkinek sem kellenek a lakáshitelek: utoljára tíz éve volt olyan alacsony a szerződések száma, mint idén februárban. Havonta egy bankfiókban átlagosan kevesebb, mint 3 hitelszerződést kötnek az ügyfelekkel, tehát gyakorlatilag alig folynak már hitelfelvételi tárgyalások a bankfiókoknál. Ha nem sikerül kitörni az elmúlt hónapok negatív hitelstatisztikáiból, akkor akár egy újabb, komoly fiókhálózati revízió sem elképzelhetetlen – írja Gergely Péter, a portál pénzügyi szakértője.
A BiztosDöntés.hu jegybanki statisztikákon alapuló számításai szerint az idei év első két hónapjában havi átlagban 2,5 megkötött lakáshitel-szerződés jutott egy-egy kirendeltségre. Egy évvel korábban még nagyobb fiókszám mellett 4,4 lakáshitel-szerződést írtak alá fiókonként. Ez az adat a 2010-es és 2013-as mélypontokat idézi, ami a lakáshitelek népszerűségét illeti.
Egyre kisebb hitelre elég az ügyfelek pénze
2023 februárjában a lakáshitel-szerződések átlagos összege 9,22 millió forint volt, ami közel 4 éves negatív csúcsot jelent. Utoljára 2019 májusában volt ennél kisebb a szerződések átlagösszege. Két éve, 2021 februárjában 20 százalékkal magasabb, 11,54 millió, egy évvel ezelőtt pedig 30 százalékkal magasabb, átlagosan 13,3 millió forint volt egy lakáshitel szerződéses összege. Emiatt idén lényegesen romlanak a hitelcentrumok mutatói, amellyel a bankoknak hamarosan szembesülniük kell – mondta Gergely Péter.