A 2008-as válság óta nem volt példa arra, hogy egy akkora pénzintézet jelentsen csődöt az Egyesült Államokban, mint a Silicon Valley Bank. A hétvégén a bennragadt betéteikért aggódhattak a bank ügyfelei, köztük rengeteg amerikai startup. Hétfőre kiderült: az amerikai kormány helyett végül a Fed dob mentőövet a betéteseknek.
Fizetésképtelenné vált az Egyesült Államok 16. legnagyobb bankja, a Silicon Valley Bank (SVB). Az amerikai szabályozó hatóságok pénteken vették át az ellenőrzést a bank eszközei felett. Nem sokkal korábban jelentette be az SVB, hogy több mint kétmilliárd dollárnyi hitelt próbál meg felvenni a veszteségei kezelésére, írja a 444.hu
Nagy pácban vagyunk – vagy mégsem?
A kaliforniai pénzintézet ügyfelei főképp technológiai cégek és startupok voltak. „Tegnap próbáltam átutalni a pénzemet egy másik számlára, de nem sikerült.
Ismered azokat a pillanatokat, amikor tudod, hogy nagy pácban vagy, de mégsem vagy biztos benne? Ez egy ilyen pillanat.”
– nyilatkozta egy startupalapító a BBC-nek.
Az ügyfelek a betétesek kártalanításáról miatt aggódhattak. A betétbiztosítás csak a 250 ezer dolláros határig terjed ki az amerikai törvények szerint. Tehát akinek ennél több pénze parkolt a csődbement bank számláin, az nem biztos, hogy teljes mértékben hozzá is jut majd az összeghez. Ezt erősítette meg Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter is. A VG tudósítása szerint hozzátette: az amerikai kormány nem fog pénzügyi mentőcsomagot nyújtani a bank megmentésére.
A Fed másképp gondolja
A Silicon Valley Bankhez hasonló mértékű bankcsődre a 2008-as válság óta nem volt példa az Egyesült Államokban. A tengerentúlon nagy riadalmat is keltett a hír, mivel attól tartanak, hogy a fizetésképtelenség több nagy bankot is magával ránthat.
Érzékelte a kockázatokat az amerikai monetáris hatóság, a Fed is. Magyar idő szerint vasárnap éjszaka bejelentették:
teljes körű védelemben részesül a bank összes betétese.
A Portfolio.hu szerint ezen kívül pótlólagos finanszírozást nyújtanak a többi amerikai banknak, hogy egy esetleges bankroham esetén is ki tudják fizetni a pénzintézetek a betéteseik igényeit. Ezzel elkerülhető lenne, hogy az SVB-csőd fertőzésként terjedjen tovább a bankrendszerben.
Mindeközben az SVB maradék részeire is igényt tartanának a versenytársak. A csődbe jutott amerikai bank brit érdekeltségét hétfőn a londoni HSBC bankóriás vásárolta meg.
A vételár jelképes volt: összesen 1 font.