Hosszú távon bajt okozhatnak a béremelések, a forint jövőjét a mostani gazdasági helyzetre adott válasz határozza meg.
A forint sorsát az fogja meghatározni, hogy ortodox vagy unortodox gazdaságpolitikai választ adunk-e a mostani gazdasági helyzetre – mondta Zsiday Viktor portfóliókezelő a HOLD Alapkezelő webináriumán.
Szerinte amikor a forint sorsát próbáljuk elemezni, ne úgy gondoljunk rá, mint ami lóg a levegőben, hiszen egy régió részét képezzük – írja a Pénzcentrum.
Magyarországon ugyanaz történt, mint a térség egyéb országaiban: a munkanélküliség csökkent, miközben a gazdaság elkezdett felzárkózni az európai uniós átlaghoz. Mindenhol komoly béremelkedés ment végbe, köszönhetően a nyugati cégek kelet-európai megjelenésének – fejtette ki Zsiday.
A bérek emelkedése az infláció emelkedésének irányába hatott az egész régióban.
Kérdés, hogy erre milyen gazdaságpolitikai választ adunk?
A döntéshozóknak azt kell mérlegelniük, hogy egy nagyarányú – például évi 20 százalékos mértékű – béremelkedés nagymértékű inflációt is okoz.
- Az ortodox gazdaságpolitikai válasz az erős devizát, a magas kamatot és a kordában tartott béremelkedést tartja szem előtt.
- Ezzel szemben az unortodox gazdaságpolitika esetében leértékelődik a deviza, magas a nominális bérnövekedés és az infláció mértéke is sokkal magasabb.
Utóbbi megoldás akkor valószínűbb, ha tartósan nem sikerül megállapodni az Európai Unióval. Tehát a forint árfolyamát az fogja hosszú távon meghatározni, hogy a kormányzat melyik utat választja.