Gyerekvállaláskor a rengeteg szempont mérlegelésekor fontos gondolni a pénzügyekre is. Nem érdemes otthon gyűjteni a gyereknevelésre félretett pénzünket, mert nem kevés kihagyott ziccerről maradhatunk így le.
Még ha a pénzügyek nem is feltétlenül játszanak szerepet a családtervezés időzítésében, mindenképpen érdemes előre felkészülni a várt és váratlan kiadások finanszírozásásra. Az OTP Bank által szervezett „gólyaváró” háttérbeszélgetésen az derült ki, hogy nem kell rögtön a párnacihába rejteni a megtakarításokat, rengeteg specifikus pénzügyi szolgáltatás létezik a problémák áthidalására:
- célzott megtakarítások,
- egészségpénztár,
- babaváró hitel,
- vagy lakáshitel formájában.
Nem akadály a kis összeg
Ha a családalapítás a tyúk, akkor a megtakarítás a tojás: nem lehet tudni, hogy melyik gondolat születik előbb, de érdemes minél előbb felkészülni a kiadásokra, akár konkrét terv hiányában is – szögezte le a beszélgetésen Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási területének vezetője. A bank saját felmérése szerint az ügyfeleiknél a gyerekek jövőjének biztosítása a 3. leggyakoribb megtakarítási cél és általában 10-15 éves időtávra terveznek vele. Tehát a gyermekvállaláson túlra is kiterjed az időszak, egészen a gyermekek nagykorúságáig, adott esetben a mamahotel végéig.
Sokan mások ugyanakkor azért tartják továbbra is otthon a félretett pénzüket, mert túl kis összegűnek tartják a befektetésre. Nekik is készülnek célzott termékek, például a Rendszeres Megtakarítási Program, ahol a csoportos díjbeszedéshez hasonlóan egyszer kell beállítani az ügyfélnek egy megbízást a számlájára, majd a bank rendszeres időközönként leszedi a megadott összeget és befektetési jegyekbe fordítja át. Az is tervben van az OTP-nél, hogy a 25 év alattiak szja-kedvezményét csatornázzák megtakarításokba célzott termékekkel.
Kihagyott ziccerek az egészségpénztárakban
Az egészségpénztár a közvélekedéssel szemben szintén felhasználható a gyermekneveléssel kapcsolatos kiadások finanszírozására. Az elérhető megoldások a fogantatástól a gyermek nagykorúságáig terjedő időszakot ölelik fel: a várandósság alatti szakorvosi vizsgálatoktól kezdve a pelenka és a babamérleg vásárlásán át egészen a beiskolázási és ruházkodási kiadásokig terjed az egészségpénztári számláról kifizethető termékek és szolgáltatások sora. Nem beszélve az állami támogatásokról: az egészségpénztári megtakarítások után a tagok igénybe vehetik a 20 százalékos adó-visszatérítést is. Kihagyott ziccer, ha valaki nem az egészségpénztáron keresztül intézi ezeket, mindenkinek érdemes lehajolni ezekért az összegekért – szögezte le Kovács Tamás Attila, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója.
Az igazi nagyágyúk: babaváró és lakáshitel
Persze ne feledkezzünk meg a legnagyobb összegű konstrukciókról sem!
A már három éve működő babaváró hitel 10 millió forint szabad felhasználású kölcsönt biztosít a pároknak, a gyermekek születésével pedig fokozatosan aktiválódnak a kedvezmények:
- az első gyermek születése után kamatmentessé válik a hitel,
- a második gyermekkel elengedik a tartozás 30 százalékát,
- a harmadik gyermekkel pedig a teljes tartozást is.
Idén április végére már 1600 milliárd forintnyi babaváró kölcsönt helyeztek ki az országban, az OTP piaci részesedése 44 százalékos. A bank eddig 80 ezer ügyfél számára nyújtott babaváró támogatást (ez nagyobb, mint Szombathely lakossága), a gyermekszületések száma meghaladta a tízezret. Hármasikrek 16 alkalommal születtek a babavárós szülőknél, ezekben az esetekben rögtön sikerült kimaxolni az összes kedvezményt.
A nagyobb, ingatlanhoz kötődő kiadásokra általában még a 10 milliós babaváró sem elég, ilyenkor jöhetnek szóba a lakáshitelek. A bankoknál piaci alapú és államilag támogatott konstrukciók (leginkább a Családi Otthonteremtési Kezdvezmény) egyaránt elérhetőek, és gyakorlatilag minden eddigi pénzügyi megoldással kombinálhatóak:
- Például az OTP-n belül a babavárósok kétharmada lakáshitellel kombinálja a támogatásokat.
- Az egészségpénztári befizetések 180 nap után pedig akár a lakáshitel törlesztésére is felhasználhatók.