787 milliárd forint összértéknél jár a babaváró kölcsön, ennek csaknem felét az OTP folyósította. A konstrukció a válságot is túléli, sőt annyira népszerű, hogy sokan lakáshitel helyett választják ezt.
Főleg lakást vesznek a babaváróból és leginkább a 30-as budapestiek és nagyvárosiak igényelték az elmúlt egy évben – tájékoztat a K&H Bank.
Csak náluk közel nyolcezer babaváró hitelt igényeltek 75 milliárd forint összértékben.
Elsősorban a budapestiek, a Pest megyében élők és a vidéki nagyvárosokban lakók kérték a babavárót. A hitelt ugyan házaspárok vehetik fel, de az igénylések 86 százalékát férfiak nyújtották be a rajt óta eltelt kicsit több, mint egy évben. Főként a harmincasok pályáznak a babaváró kölcsönre, a K&H-nál az igénylők közel 70 százalékát adta ez a korosztály.
Sokan a babavárót választják a lakáshitelek helyett, hiszen a saját otthon az egyik legnépszerűbb cél.
A teljes magyar piacon 787 milliárd forint értékben szerződtek a hitelre a bankok a kölcsön bevezetése óta. Ennek közel 40 százalékáért (több mint 360 milliárd forintért) az OTP felel, a pénzintézet közleménye szerint „százból 31 házaspár ingatlan vásárlására, míg 28 meglévő otthona bővítésére, felújítására költi az OTP Banknál felvett Babaváró kölcsön összegét. Minden tízedik házaspár pedig jelzáloghitelt is igényel a Babaváró kölcsön mellé.” A legtöbb igénylés Budapestről és környékéről, valamint Északkelet-Magyarországról érkezett.
Hozzáteszik: az igénylők 42 százalékánál már vagy megszületett, vagy úton van a baba.
A KSH augusztus 25-én nyilvánosságra hozott adatai szerint egyébként a születések és halálozások aránya idén kedvezőbben alakult, mint tavaly. Mint írják: „Az előzetes adatok szerint 2020 január–júliusában a születések száma 4,9 százalékkal több, a halálozásoké 5,1 százalékkal kevesebb volt, mint 2019 azonos időszakában. Ennek következtében a természetes fogyás 23 százalékkal, 6480 fővel csökkent 2019 január–júliusához képest. 2020 júliusában az élveszületések száma 1,7 százalékkal nőtt, a halálozásoké 6,1 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A 913 fős júliusi természetes fogyás 45 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.”
Borítókép: Tierra Mallorca // Unsplash