A tavalyi, végül egészen tűrhetőre sikerült év után 2025 elég gyengén indult a babaváró hitel szempontjából. A munkáshitel talán segíthet szinten tartani a keresletet, a babaváróval kombinálva ugyanis óriási összegű támogatáshoz lehet jutni.
A szerző a BiztosDöntés.hu alapítója, pénzügyi szakértő. Korábbi írásai itt olvashatók.
Nem indult túlságosan acélosan az idei év a babaváró hitel szempontjából: a Magyar Nemzeti Bank (MNB)adatai szerint januárban mindössze 1500 új szerződést kötöttek a bankok, amelyek összege nem egészen 16,5 milliárd forintot tett ki. Ez a szerződéses összeg még az utóbbi két évben megszokott, havi 20 milliárd forint körüli értéktől is elmarad, ennél alacsonyabb szerződésszámra pedig csak 2023 első két hónapjában akadt példa. Utóbbit egyébként a konstrukció kivezetése körüli bizonytalanság indokolta: miután nem lehetett tudni, hogy – ez eredeti tervnek megfelelően – 2022 végén megszűnik-e a babaváró igénylésének a lehetősége, sokan előrehozták az igénylést, majd 2023 elején hirtelen visszaesett az érdeklődés, igen gyászos értékesítési adatokat eredményezve.
2020 | 513,2 |
2021 | 1097,8 |
2022 | 1592,6 |
2023 | 1930 |
2024 | 2081,8 |
2025 | 2179,5 |
A babaváró hitel állománya 2025 januárjában, milliárd forint. Forrás: MNB
Fokozatosan fogy a lendület
Mindenesetre jól látszik, hogy a 2019 nyarán megjelent babaváró kölcsön iránt fokozatosan csökken az érdeklődés: a lefelé tartó tendenciát többnyire valamilyen, éppen készülődő jogszabályi változtatás híre tudta ideiglenesen megfordítani. Így az indulás utáni években, tehát 2020-ban és 2021-ben megszokott, havi 40-50 milliárd forintnyi új szerződés összege fokozatosan csökkent, és a múlt évre beállt a havi 20 milliárd forint környéki, vagy kissé afölötti szintre – amit idén januárban már nem sikerült tartani.
A fokozatosan csökkenő érdeklődés persze érthető: a babaváró klasszikusan rétegtermék, hiszen kifejezetten a gyermekvállalásra készülő, fiatal házaspárokat célozza. Ez a réteg pedig csak részben termelődik újra, tehát a potenciális igénylők köre az idő előrehaladtával fokozatosan szűkül. Így
hiába nagyon kedvezők a babaváró feltételei – a legfeljebb 11 millió forintos, teljesen szabadon felhasználható kölcsön már az első gyermek születése után kamatmentessé válik, a harmadik gyermek érkezésekor pedig a teljes tartozás megszűnik –, egyre kevesebb a konstrukcióban lévő tartalék.
A babaváró iránt fokozatosan csökkenő érdeklődés persze érthető, hiszen rétegtermékről van szó, kifejezetten a gyermekvállalásra készülő, fiatal házaspárokat célozza.
Új ügyfélréteg a láthatáron?
A babaváró szempontjából viszont kifejezetten biztató fejleménynek tekinthető a legfeljebb középfokú végzettségű, már dolgozó fiataloknak szóló munkáshitel januári megjelenése. Az új, már eleve kamatmentes, legfeljebb 4 millió forint összegű kölcsön ugyanis több ponton is hasonlóságot mutat a babaváróval. Így teljesen szabadon felhasználható, viszonylag alacsony törlesztési teherrel járó konstrukcióról van szó – a havi részlet a leghosszabb, 10 éves futamidőt és a maximális hitelösszeget feltételezve is 35 ezer forint környékén alakul –, miközben a babaváróhoz hasonlóan ösztönzi a gyermekvállalást is. (Fontos leszögezni ugyanakkor, hogy a munkáshitel ugyan jutalmazza a gyermekvállalást, a babaváróval ellentétben nem teszi a kamatmentesség feltételévé.)
Mindezek nyomán azoknak a fiatal – 26 év alatti – pároknak, akik már családalapításban, házasságkötésben gondolkodnak, és megfelelnek a munkáshitel egyéb feltételeinek is,
kézenfekvő megoldás lehet a két támogatott kölcsön kombinálása, hiszen a harmadik gyermekük érkezésével akár 15 milliós hiteltartozástól is megszabadulhatnak: egyrészt ekkor már a babaváró 11 millióját is átvállalja az állam, másrészt az anya négymilliós munkáshitel-tartozása is megszűnhet.
Ha pedig a pár jövedelmi helyzete lehetővé teszi, a csok plusz, vagy egyéb, akár piaci feltételű hitel igénylése is szóba jöhet.
Persze a munkáshitelre jogosult fiatalok között vélhetően viszonylag alacsony azok aránya, akik – legfeljebb 25 évesen – házasságkötést, illetve gyermekvállalást terveznek, ám ha csak évi néhány ezer szerződést generálna ez a lehetőség, a babaváró jövője szempontjából már az is nagy eredmény lenne.
Emelik a téteket a bankok
A fokozatosan csökkenő érdeklődés ellenére babavárónál változatlanul igen csábító jóváírási akciókat tartanak érvényben a pénzintézetek, ami azt jelenti, hogy a feltételek teljesítésekor akár 130-180 ezer forintos ajándékpénzhez is juthatnak az igénylők, sőt, az újonnan érkező, számlát is nyitó házaspárokat helyenként ezeknél is jobb ajánlatok várják.
A jóváírásért cserébe – a számlanyitási akciókhoz hasonlóan – több szereplő pozitív marketingnyilatkozatot vár az ügyfelektől, és szintén gyakori, hogy a maximálisan felvehető összeg igénylését is elvárják a bankok. Utóbbi persze nem teljesíthetetlen követelmény, a babaváró igényléséig eljutó ügyfelek többsége 11 millió forintról nyújt be kérelmet.
A gáláns ajánlatok részben annak tulajdoníthatók, hogy a bankok egyben ügyféltoborzási lehetőségként is tekintenek a támogatott kölcsönre. A másik motiváló ok pedig az lehet, hogy a babaváró közönsége változatlanul nagyon értékes:
fiatal, családalapításra készülő, vagy már benne járó, a munkaerőpiacon is aktív ügyfelekről van szó, akikről okkal feltételezhető, hogy egyre nagyobb számlaforgalmat generálnak, és persze később igénybe vesznek más megtakarítási- és hiteltermékeket is.
- – A CIB Bank most hosszabbította meg a babaváró hitelnél futó akcióját, amelynél 180 ezer forintos, egyszeri jóváírás járhat a támogatott kölcsön mellé, ha az ügyfél teljesíti a meghatározott feltételeket.
- – Az Erste 150 ezer forintos kedvezményt kínál a babaváró hitel mellé, ám ennek többek között feltétele a maximális elérhető összeg igénylése, és a pozitív marketing nyilatkozat is. Ha bankszámlát is nyit a házaspár mindkét tagja új ügyfélként az Ersténél, akkor kétszer 40 ezer forint extra ajándékpénzt is kapnak.
- – A Gránit Bank 180 ezer forintos, egyszeri jóváírást ad a babaváró mellé, ám ez újabb 40-40 ezer forinttal (tehát összesen 260 ezer forintra) is kiegészíthető, ha a házaspár mindkét tagja számlát is nyit a pénzintézetnél.
- – A MagNet Bank 150 ezer forintos egyszeri jóváírást ad, ha a hitel összege eléri, vagy meghaladja a 8 millió forintot, és az szintén feltétel, hogy a házaspár mindkét tagja számlát is vezessen a pénzintézetnél.
- – Az MBH Bank a 130 ezer forintos egyszeri jóváírás mellé 50 ezer forintos Brendon vásárlási utalványt is ad a babaváró hitel mellé, ha annak összege eléri a 10 millió forintot.
- – Az UniCredit Bank is futtat a babaváró hitelhez kapcsolódó akciót, amelynek keretében 180 ezer forint járhat a szerződéskötésért cserébe, ha az ügyfél teljesíti a meghatározott feltételeket.
- – Az OTP Bank egyedüliként nem ad jóváírást a babaváró hitelt igénylőknek.