Sam Altman, az OpenAi vezetője egyik non-profit szervezetén keresztül az elmúlt három évben az USA eddigi legnagyobb léptékű általános alapjövedelem-kutatását hajtotta végre.
Mi történt? Sam Altman, az OpenAi vezérigazgatója az általános mesterséges intelligencia megteremtésén kívül sok más projekten is dolgozik. Ezeket összeköti az a tézise, miszerint az AI akkora hatékonyságnöveléssel fog járni a gazdaságban, hogy az embereknek nem kell majd dolgozniuk és mindenki részesedik majd a mesterséges intelligencia által teremtett értékből, univerzális alapjövedelem formájában.
Ezért Altman non-profit vállalkozása, az OpenResearch az elmúlt 3 évben háromezer ember részvételével folytatott le egy kísérletet, amiben a 21-40 év közötti, éves szinten 30 ezer dollárnál kevesebbet kereső, tehát szegénynek számító texasi és illinois-i emberek vettek részt. Egyharmaduk havi ezer dollár extra jövedelmet kapott a 3 év során, míg a többieknek, vagyis a kontroll csoportnak 50 dollárral kellett beérnie.
Mik az eredmények? A kutatás fő megállapítása, hogy azok akik a nagyobb összeget kapták havonta, sokkal rugalmasabban vállaltak munkát, ráadásul olyan munkakörökben helyezkedtek el, amik a saját egyéni körülményeikhez, céljaikhoz és értékeikhez közelebb állt, és sokkal szelektívebben jártak el az álláskeresés során. Ezt az egyik résztvevő is megerősítette, a hatást azzal magyarázva, hogy az 1000 dolláros havi támogatás miatt többet tudott félretenni, nem volt rajta akkora nyomás, hogy bármilyen „béna” munkát elvállaljon. Egy másik résztvevő számára abban segített a jövedelemtranszfer, hogy el merjen vállalni egy rosszul fizetett, belépőszintű állást egy cégnél, ahol aztán 2 év alatt sikerült előrelépdelnie a ranglétrán és hat számjegyű fizetést kapjon.
A pénz boldogít? A kutatás nem talált szignifikáns különbséget a két csoport foglalkoztatottsági mutatói között, tehát a nagyobb összeget kapó emberek sem ültek a babérjaikon. Akik havi 1000 dollárral többet költhettek, csak az alapvető szükségleteikre költöttek többet, és jelentősen növelték a megtakarításaikat. Viszont a tanulmány egyik legérdekesebb eleme, hogy az extra jövedelem eleinte csökkentette a résztvevők stressz-szintjét, az ebből adódó pozitív egészségügyi következmények nagyjából a második évre teljesen eltűntek.