Remek hangulatot hozott a Fed tegnap esti kommunikációja. A dollár gyengül, a kriptók emelkednek. A forint azonban kitart: semmilyen pozitív fejlemény nem tudja megingatni a tartós gyengeségben.
Ahogy a Fed tette lejtőre a piacokat tavaly novemberben, most a Fed okozza épp a remek hangulatot. Az amerikai jegybank ugyanis tegnap, amikor megemelte további 75 bázisponttal a kamatsávot, azt üzente:
hamarosan elérik a kamatszint tetejét, így hamarosan csökkenhet a kamatemelések mértéke.
És ez miért jó hír?
A Fed nagyon rákapcsolt az idén, négyszer emelt kamatot márciusban 25, májusban 50, júniusban és tegnap 75-75 bázisponttal. Az amerikai kamatsáv növekedése nagyon megütötte a piacokat: a főbb valutákból álló kosárhoz mért dollárindex történelmi csúcsra futott, a dollár és az euró paritásba került, a fejlődő piaci devizák, mint a forint is, lejtőre kerültek – bár ez utóbbiban több más hatás is bőven szerepet játszik. Arról, hogy miért fontos Európában és Magyarországon is a Fed döntése, itt írtunk bővebben.
A tegnapi kamatemelést azonban beárazta már a piac, meglepetést nem okozott. És hiába jelezte Jerome Powell Fed-elnök, hogy szeptemberben még várható egy 50-75 bázispontos emelés, a befektetők inkább arra figyelnek, hogy hamarosan vége a kamatemelési ciklusnak. „És amiatt, hogy a ma délután érkező amerikai GDP-adatok várhatóan nem mutatnak fényes képet a gazdaság állapotáról, a piac elkezdte zárni a dollárra felvett long pozíciókat” – mondta a Reutersnek a Mizuho Securities vezető devizastratégája.
Részvény fel, dollár le
Az amerikai részvénypiacok nagyon jól fogadták a híreket, a Dow Jones 1,3; a Nasdaq ritka erős 4 százalékos pluszban zárt, és a várakozások szerint ma is folytatódik az emelkedő trend.
Az európai piacok már zárva voltak a Fed-döntéskor. Ma optimistán indult a kereskedés, aztán elromlott a hangulat: ennek hátterében leginkább a nagyon magas gázár okozta energiapiaci bizonytalanság, illetve a friss, negativitásról árulkodó hangulatindex tehet. Arról, hogy miért fontosak a hangulatindexek, itt írtunk részletesen.
A dollárindex azonnal gyengülni kezdett, egy százalékot esett a valutakosárhoz, 0,3 százalékot az euróhoz képest. Így távolabb került a világ két legfontosabb valutájának paritása, de legalább a fejlődő piacokon tapasztalható elszívó erő kevésbé érvényesül.
És a forint?
A visegrádi régió devizái azonban gyengüléssel indították a napot. A lengyel złoty és a cseh korona is érdemi, 0,2 százalékos ereszkedéssel kezdett főleg az euró erősödése és a gázárak miatt.
Na de a forint! A magyar deviza még a Magyar Nemzeti Bank újabb 100 bázispontos keddi alapkamat-emelése és a ma reggeli betétikamat-emelés után is 0,8 százalékos mínuszban van a közös devizához képest. Épp a 408-es szinten közelítjük alulról.
Ahogy arról többször írtunk, a befektetőket a forint kapcsán kicsit sem a monetáris helyzet izgatja, hanem az uniós források körüli politikai konfliktus, illetve a gázhelyzet.
És azzal, hogy a gáz világpiaci ára még mindig nagyon magas, a holland gáztőzsdén 200 euró környékén mozog, a piac ideges a magyar helyzet miatt.
Pedig még a hazai parkett, a BUX is nagyot megy, 0,3 százalékos pluszban van úgy, hogy a vezető részvények felemás képet mutatnak. A MOL és az OTP szépen fut egy-egy százalékos emelkedéssel, a Masterplast és a Kulcssoft egyenesen hasít, a képet csak a Magyar Telekom és a Richter csúfítja el.
Hasít a kriptó is
Megindultak a kriptovaluták is. A kriptopiacon már két hete, ha nem is optimista, de sokkal kevésbé pesszimista a hangulat, mégis jól látszódik a chartokon a tegnap esti Fed-kommunikáció hatása. A kriptopiacot is a Fed „rontotta el” tavaly novemberben, amikor szigorítási ciklusba kapcsolt, akkor kezdtek el lefelé csorogni az árfolyamok, majd rendkívül rossz ágazati események püfölték őket még lejjebb.
Most viszont, hogy a Fed közölte: hamarosan zárul a ciklus, a kereskedők újra szemezni kezdhetnek a kockázatosabb eszközökkel, így a kriptókkal is. A bitcoin jegyzése 23 ezer dolláron, ez etheré 1600 dollár fölött áll. Persze távol van még a bikapiac, a havi chartokat vizsgálva a mostani emelkedés inkább korrekció, de legalább most is jól látszik, hogyan kezdtek el a kriptopiaci jegyzések reagálni a makrogazdasági és monetáris folyamatokra.
Borítókép: A Fed épülete Washington DC-ben