A szeptember végén megjelent új kötvénysorozatok lényegesen jobb hozamot ígérnek, mint a korábbi kedvenc, a MÁP+. A jelenlegi piaci körülmények között viszont ezek az államkötvények jóval nagyobb odafigyelést igényelnek, mint a szuperállampapír.
Három, 11 százalékot meghaladó induló kamatozású magyar állampapír-sorozat is forgalomba került a hónapban – írja a Bankmonitor.
Bár az infláció emelkedésével sokat vesztett vonzerejéből a korábban csak szuperállampapírként emlegetett Magyar Állampapír Plusz (MÁP+), a lakossági állampapírokon belül még mindig ebből van a legtöbb jelenleg a piacon.
Az Államadósság Kezelő Központ adatai szerint szeptember 15-én a forgalomban lévő lakossági állampapír állományból
- Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) 3763,79 milliárd forint volt,
- az inflációkövető Prémium Magyar Államkötvényből (PMÁK) 3667,65 milliárd forint,
- az Egyéves Magyar Állampapírból (1MÁP) 1018,71 milliárd forint,
- a Kincstári Takarékjegyből (KTJ) 254,56 milliárd forint,
- a Bónusz Magyar Állampapírból (BMÁP) 55,9 milliárd forintot birtokoltak a befektetők.
A MÁP+ esetében jól lehetett látni, hogy az öt év alatt, éves átlagban az öt százalékot épphogy súroló kamat, évi 15 százalék fölötti infláció mellett szerény hozamnak felel meg. A szeptember 26-án megjelent 3 új állampapír feltételei azonban elég meggyőzőek. Ami újdonság a mostani sorozatokban az az, hogy az induló kamat éves szinten mindegyiknél meghaladja 11 százalékot – ahogy azt már korábban beharangozták.
A nagy visszatérő: a Bónusz Magyar Állampapír
- Visszatért Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP 2025N). A szeptember 26-tól jegyezhető 2025N sorozatjelű BMÁP kamatát negyedévente számolják és fizetik ki.
- A kamat megállapítása során a referenciaérték a 3 hónapos dkj lesz, a kamatot a kamatfordulót megelőző négy aukción kialakult hozam súlyozott átlaga adja meg. Ehhez adódik majd hozzá az 1 százalék kamatprémium.
- Az első kamatperiódus idejére, idei kibocsátás, szeptember 30. és a december 30.-i kamatfizetés közötti időszakra azonban a kamat fix, évi 11,32 százalék. Ennek időarányos részét (3 hónap) kapják meg a tulajdonosok, ami 2,86 százalékot jelent majd az első három hónapra.
Mitől új a két új inflációkövető Prémium Magyar Állampapír?
A két új Prémium Magyar Állampapír kamatozása BMÁP-hoz hasonlóan az első kamatperiódus alatt évi 11 százalék fölötti kamattal indul. (A kamat egészen pontosan évi 11,75 százalék.) Ennek az első kamatfizetésig terjedő időre fizetik ki az időarányos részét, ami
- a 2027I sorozatjelű PMÁP-nál január 27, így erre a bő 4 hónapra a kamat 3,83 százalék,
- a 2029J esetében pedig az első kamatfizetés február 21, így itt az időarányos kamat 4,64 százalék.
Az első kamatperiódus után az éves kamat az előző évi infláció plusz 0,75 százalék kamatprémium a 2027I-nél, illetve 1,5 százalék kamatprémium a 2029J-nél. Mindkét sorozatnál ezt követően a kamatot évente számítják az előző évi infláció plusz a kamatprémium (0,75, illetve 1,5 százalék alapján).
A három új államkötvény lecserelésekor a kamat nem kerül automatikusan újrabefektetésre, így a kamatfizetést követően tehát dönteni kell arról, hogy mit kezdünk a hozammal. A kötvényeket 1 forintos címletekben bocsátja ki az ÁKK (szemben a korábbi nagyobb címletekkel), maradék nélkül lehetőség van tehát a kifizetett kamat újrabefektetésére, ám a kamatfizetés időpontjára figyelni kell, és ki kell adni a megbízást az új papírok megvásárlásáról.
A nagy kérdés tehát a következő:
Vajon megéri a szuperállampapírt az új kötvények valamelyikére cserélni?
A Bankmonitor cikke szerint a válasz egyértelmű igen, ám a tényleges pénzügyi előny alapvetően attól függ, hogy mi várható a következő hónapokban a pénzpiacokon. Ezt pedig továbbra sem tudjuk megjósolni.