Komoly összeget vont ki az állampapírpiacról a magyar lakosság.
Mi történik? Egyre több jel utal arra, hogy a lakossági állampapírokból érkező kamatok nem az állampapírpiacra kerültek vissza, vagyis egy jó részüket másba fektette be a lakosság. Az állampapírokból ugyanis kifelé vitte a pénzt februárban a lakosság, ehelyett az államtól érkezett pénzeső a befektetési alapokat, a folyószámlákat és a külföldi értékpapírokat öntözte meg – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Mit mutatnak a számok? A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss értékpapír-statisztikáiból például az látszik, hogy bár a háztartások februárban is megtakarítottak, és fektettek be pénzt értékpapírokba, a nem egészen 100 milliárd forintnyi plusz pénz egyáltalán nem állampapírokba került. Sőt: az állampapírpiacról 77,7 milliárd forintot vont ki a lakosság, márpedig pénzkivonásra 2022 szeptembere óta nem volt példa. Idén február során másfél év után ismét csökkent a háztartások állampapír-állománya, 12 667 milliárd forintra.
Mi ennek a jelentősége? Ahogy azzal sok cikkben foglalkoztunk, az inflációkövető prémium állampapír (PMÁP) kimagasló kamatot fizetett a 2022-es és a 2023-as év után, de az érkező kamatokat már nem tudják a befektetők a megszokott kondíciók mellett újrabefektetni, mert az állam időközben lebutította a sztárpapírt, elvette tőle inflációkövető jellegét és már csak 7,9 fix kamatot kínál az első kamatperiódusra.