Érezhető a béremelések hatása az albérletpiacon, mind a fővárosi, mind az országos piac drágult.
Megjelent a béremelések hatása az albérletpiacon, tovább drágultak az albérletek februárban, írja az ingatlan.com sajtóközleménye a saját, valamint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elemzése alapján. Az átlagos lakbérek országszerte és Budapesten is emelkedtek januárhoz képest.
A fővárosban 1,4, az országos piacon 1,8 százalékkal nőttek a bérleti díjak egy hónap alatt. Balogh László vezető gazdasági szakértő szerint ez nem jelentett meglepetést: a minimálbér és a garantált bérminimum is jelentősen nőtt januártól, ez pedig feljebb húzta az átlagfizetéseket is. A nagyobb fizetéshez pedig februárban jutottak hozzá az érintettek, amivel a lakásukat kiadó tulajdonosok is számoltak. Balogh szerint az is növeli az árakat, hogy a magas lakáshitelkamatok miatt sok lakásvásárlást tervező ember kivár, akinek pedig muszáj költöznie, gyakran bérelt lakást keres.
Az ingatlan.com úgy kalkulál, idén folytatódik a lakbérek emelkedése, de az üteme várhatóan elmarad az infláció mértékétől.
A havi szintű drágulás miatt éves összevetésben az országos átlagos lakbérek 19,8 százalékkal, a budapestiek 21,5 százalékkal emelkedtek. Ez jelentős drágulás, ha azonban az inflációs tényezőt is figyelembe vesszük, akkor kedvezőbbek a számok. Reálértéken ugyanis a 2020 januári csúcsértékektől a februári országos lakbérek 13 százalékkal, a fővárosiak pedig 15 százalékkal maradtak el.
210 ezer környékén a budapesti albérletek
Budapesten a kínálati piacon tavaly ősz óta 200 ezer forint az átlagos bérleti díj, ami márciusban 210 ezer forintra emelkedett. Az V. kerület a legdrágább, 320 ezres összeggel, a legnagyobb kínálatú XI. és XIII. kerületben 210 és 220 ezer forintért szeretnék kiadi a lakásukat a tulajdonosok. Budapesten belül 139 ezer és 150 ezer forintos átlaggal továbbra is a XX. és a XXIII. kerületek a legolcsóbbak.
A vármegyeszékhelyek között Veszprém a legdrágább 155 ezer forintos átlagos bérleti díjjal. Utána következik Győr, Debrecen és Székesfehérvár egyaránt 150 ezer forinttal. Az is látszik az elemzésből, hogy Debrecen mellett Miskolcon és Szegeden volt a legszélesebb kínálat március közepén, ami nem meglepő, hiszen egyetemvárosokról van szó. A miskolci átlagos bérleti díj 100 ezer, a szegedi 122 ezer forintot tett ki.