Ezúttal Nagy-Britanniában kísérleteznek az alapjövedelemmel, Katalóniában pedig leszavazták az ötletet. Egyre több országban vetődik fel, hogy feltétel nélkül kellene pénzt adni az embereknek. Ez komoly forrásokat emészt fel, pedig komoly eredményei vannak már a kísérleteknek is – igaz, nehezen mérhetők pénzben ezek a sikerek.
Közel 700 ezer forintnak megfelelő angol fontot kapnak az első alapjövedelem-kísérlet résztvevői Angliában. A próba során 30 ember két éven keresztül minden hónapban megkapja ezt az összeget, a kutatók pedig azt vizsgálják, hogyan változik az életük ezalatt. A kísérletben egy olyan kontrollcsoport is részt vesz, akik nem kapnak alapjövedelmet, és az ő pénzügyi szokásaikat, időbeosztásukat, mentális egészségüket is megfigyelik a két év során – számol be róla a Qubit.
Walesben már tavaly elindult egy hároméves alapjövedelem-program (arról itt írtunk). A résztvevők, állami gondozásból frissen kikerülő fiatalok ott is 1600 fontot kapnak havonta. Az egész országra reprezentatív kísérletet eddig egyedül a finn kormány vállalt be. Ebben a kísérletben 2000 véletlenszerűen kiválasztott munkanélküli kapott havonta 560 eurót. Ez, mint kiderült, nem ösztönözte munkavállalásra őket, de a mentális egészségüket javította, magabiztosabbak lettek és elégedettebbek az életükkel.
A résztvevőkre felszabadító hatással volt a plusz pénz, és bizakodással fordultak olyan lehetőségek felé is, amelyekről egyébként lemondtak volna: fizetetlen munka, képzés vagy kevés pénzzel kecsegtető foglalkoztatás.
Több gyerek, kevesebb függőség és bűnözés
Több országban már évtizedek óta folynak hasonló kísérletek. Például, Alaszkában a kormány mindenkinek, aki legalább egy napot az államban él, évente 1000-2000 dollárt utal az Alaska Permanent Fund befektetési alapból. A plusz jövedelem egyáltalán nem változtatott az ott élők munkavégzési hajlandóságán, de több gyereket vállaltak, a politikusok pedig egyre nagyobb havi garantált jövedelmet ígértek. Észak-Karolinában egy kaszinó bevételeiből osztanak szét évente 4-6 ezer dollárt a cseroki törzs tagjai között. A plusz bevétel javította a mentális egészségüket; a bűnözést és a függőségeket pedig visszaszorította.
Az alapjövedelem azonban túl sokba kerül, és állami szinten nagyon nehezen finanszírozható. Jó példa erre Katalónia, ahol 5000 ember kapott volna havi 800 eurót két éven keresztül, de a programot leszavazta a parlament gazdasági bizottsága.