Tegye fel a kezét, aki tavaly nyáron tett volna arra akár csak egy nyamvadt petákot, hogy szűk egy évvel később az Nvidia lesz a világ legértékesebb cége! Már több mint fél évvel voltunk túl a ChatGPT-bomba robbanásán, már benne voltunk a mesterségesintelligencia (AI)-mániában, maga az Nvidia markánsan felülteljesített a tőzsdén (elérte az ezer milliárd dolláros cégértéket), de azért igencsak meredek feltételezés volt, hogy még onnan is többszörözi az árfolyamát és mára többet fog érni, mint a Microsoft vagy az Apple. Pedig ez történt.
A piac árazta a szép jövőt, azt, hogy az AI-boomban robbanó chipkeresletet nagy részét az Nvidia fogja kielégíteni, de a cég profitabilitása és ezzel kapcsolatos várakozásai negyedévről negyedévre minden várakozást felülmúlóan nőttek. Az elmúlt évben mindig azt lehetett mondani, hogy túl merész profitnövekedést áraznak a befektetők, aztán jöttek a gyorsjelentések és a folyamatosan tovább emelt profitvárakozások, ezek pedig tovább táplálták az emelkedést.
Amikor az AI-ban ezerrel nyomuló cégek, a világ legnagyobb tech óriásai is szinte kiszolgáltatottak az Nvidiának, akkor az tükröződik is az árfolyamban. Idén március elején átlépte a kapitalizáció a kétmilliárd dollárt, június elején a hárommilliárdot, pár nappal később pedig az Nvidia beelőzte cégértékben az Apple-t, majd a múlt héten a Microsoftot is.
De ez egy elképesztő és ritka egyedi részvénysztori, olyan, amikor minden egy irányba mutat, minden összejön. Ilyen átárazódások, akár több évig tartó hatalmas menetelések amúgy mindig vannak, csak általában sokkal kisebb méretű cégek a főszereplők. Most az Nvidia észveszejtő szárnyalása
azért különleges, mert a legnagyobbak között tudott kiemelkedni egy olyan időszakban, amikor amúgy is a legnagyobbak lettek a sztárok, a befektetők kedvencei.
A nagy tech cégek felülteljesítése már a covidból kilábalás idején látványos volt, de az AI-mániával kapott egy újabb löketet. Tök racionális érv van mögötte: ezek a maguk fő piacain monopol, vagy oligipol helyzetet élveznek, ezért kiemelkedő az árazási erejük és erre jön még rá, hogy az AI-fejlesztések finanszírozásához nekik van meg a megfelelő tőkéjük, a versenylőnyük behozhatatlannak tűnik. AI-ügyben van ahol egymással is versenyeznek, persze az Nvidiát kivéve, tőlük ugyanis lényegében mindenki vásárol.
Bő egy éve erre a csoportra dobta be a „Magnificent 7” címkét Michael Hartnett, a Bank of America vezető stratégája, ami hihetetlen gyorsasággal el is terjedt a pénzpiacokon. A hét cég: a Meta Platforms (ex-Facebook), az Amazon, az Alphabet (wex-Google), a Microsoft, az Apple, az Nvidia és a Tesla.
Érdemes megnézni, hogyan muzsikáltak az elmúlt időszakban. A teljes 2023-as teljesítmények így néztek ki:
- Nvidia: +239%
- Meta: +194%
- Tesla: +102%
- Amazon: +81%
- Alphabet: +58%
- Microsoft: +57%
- Apple: + 48%
Ugyanekkor, tehát 2023-ban az S&P 500 index 24 százalékot emelkedett, tehát iszonyat jól járt az, aki 2022 végén az AI-sztori kapcsán a legnagyobbakra tett.
De mi a helyzet azokkal, akik akkor szálltak be, amikor már tele lett a sajtó a csodálatos 7-ek világra szóló teljesítményével? Ehhez tavaly június végi beszállót vettem alapul, az elmúlt egy év árfolyamváltozásait.
- Nvidia: +194%
- Meta: +73%
- Tesla: -31%
- Amazon: +45%
- Alphabet: +46%
- Microsoft: +32%
- Apple: +10%
Természetesen minél hamarabb szállt be valaki tavaly, annál jobbak a hozamok, meg az idei záró dátum is számít, másfél hete például az Apple még nullában állt. Az mindenesetre jól látszik, hogy az Nvidia kiemelkedő egyedi története mögött a többi tech óriásnál már igen változatos lett a kép,
a Tesla pedig lényegében kiírta magát a csodálatos 7-ek közül a vaskos szakadásával.
Ez épp azért érdekes, mert egyre kevésbé gyors növekedésű tech cégként tekint rá a piac, elkezdték valamennyire autógyártóként árazni, miután jókora versenyelőnye és technológiai fölénye olvadni kezdett a konkurensekkel szemben, akik a fordított utat járják, hagyományos autógyártóból digitalizálódnak.
Ilyen veszély a többi tech óriást nem fenyegeti, de azért az szembeötlő, hogy ha kivesszük az Nvidiát a képletből, már nem verik meg annyira markánsan a többiek az S&P-t. Tegyük hozzá, hogy ennek az indexnek a harmadát eleve a nagy tech cégek adják, nagyrészt épp miattuk rakétázik az index is, a nélkülük számolt, vagy a minden cégnek azonos súlyt adó S&P 500-at már durván verik a Teslamentes csodálatos 6-ok az elmúlt egy évben és az idei első fél évben is.
A Magnicifent 7 koncepció tehát eddig működött, az eldobott Teslán túl csökkenő mértékben, de kitart a tech óriások felülteljesítése. Ebben bizonyosan segítette őket az is, hogy minden várakozással ellentétben a recesszió újra csak elmarad Amerikában.
Amiből viszont az is következik, hogy ha mégis elkezd lassulni a gazdaság, akkor bizonyára megütik az amerikai gazdaság zászlóshajóit is az első körben.
A másik kockázat értelemszerűen az, hogy az AI mégsem olyan gyorsan férkőzik be az átlagember életébe, mint ahogy ma a piac gondolja – ha erre utaló jelek érkeznek, az kijózanítólag hathat a törhetetlenek piacán. Érdemes résen lennie és a változásra utaló jeleket keresnie mindenkinek, aki az elmúlt időszakban a legnagyobb tech cégekben pozicionálta magasra magát.