Bár a magyarok közel fele véli úgy, hogy gyermekei az övénél nehezebb élet elébe néznek, csak a gyerekesek harmada gondolkodik utódláscélú megtakarításban – derült ki az OTP reprezentatív kutatásából.
Az OTP Öngondoskodási Indexe a bankszámlával rendelkező 18-70 év közöttiekből merített, 1500 fős, országos reprezentatív minta, amely személyes megkérdezéssel készült. Úgy tűnik, hogy bár sokan aggódnak a gyermekeik jövője miatt (a válaszadók 42 százaléka szerint rosszabb élete lesz a gyermekeiknek, mint nekik), a felkészülést nem sokan segítik.
A felmérés rámutat, hogy „egyre kevésbé jellemző a gyermekek jövőjének anyagi biztosítását célzó tudatos pénzügyi tervezés”, a megkérdezettek kétharmada nem is tervez tanulmányi vagy alkalmi segítséget nyújtó megtakarítást.
Nyitrai Győző, az OTP Bank Megtakarítási Szolgáltatások Főosztályának igazgatója azt mondta, a pénzügyi tudatosság hiánya az oka annak, hogy a szülők halogatják a gyerekek jövőjének anyagi biztosítását, mert „az emberek nem tudják mennyit és hova érdemes félre tenniük, vagy éppen mit kezdjenek a rendelkezésükre álló összeggel”.
Ez a halogatás az OTP szerint a családtervezésben is megmutatkozik. Mint írják:
„A KSH adatai szerint 1991 és 2016 között több mint 8 évvel emelkedett a nők és a férfiak átlagos életkora első házasságkötésükkor.”
A házasságon túl a gyermekvállalást is sokan halogatják, egy tavalyi, egyetemi hallgatók körében végzett kutatás szerint főleg pénzügyi okokból.