Május 22. keddig van még időnk véglegesíteni az adóbevallásunkat, érdemes néhány dolgot ellenőrizni a határidő előtt, nehogy utólag érjen minket meglepetés.
Már nincs egy teljes hét az adóbevallás határidejéig, és közbeesik még egy pünkösdi hosszú hétvége is május 22-ig. A PwC Magyarország összegyűjtötte, mire érdemes figyelni az idei személyijövedelemadó-bevallások kapcsán, amit kiegészítettünk még egy emlékeztetővel a Magyar Biztosítók Szövetségétől.
1. Hagyd a papírt, nyiss inkább Ügyfélkaput
A bevallási határidő előtti utolsó hétben a NAV ügyfélszolgálatok leterheltek, így a papíralapú bevallási tervezet begyűjtésével meggyűlhet a bajunk. A legjobb megoldás valamelyik kormányablaknál nyitni egy Ügyfélkaput.
A bevallási tervezetet ügyfélkapus regisztrációval nagyon könnyen elérhetjük itt, akár még az utolsó napon, május 22-én is.
2. Érdemes összevetni, nem változott-e valami március óta
3. Lakáseladás, külföldről származó jövedelmek esetén ki kell egészíteni a tervezetet
4. Ha ingatlant adunk bérbe, extrán kell foglalkozni vele
Az ingatlan bérbeadásból származó jövedelem kétféleképpen számolható ki: vagy tételes költségelszámolással, vagy a 10 százalékos költséghányad alkalmazásával. Szinte minden esetben a tételes költségelszámolás a kedvezőbb a magánszemélyek számára, de ez a lehetőség könnyen elveszhet a bevallási tervezet miatt, ugyanis év közben a tételes költségelszámolás alkalmazása nehézkes, hiszen annak használatához havonta költségnyilatkozatot kellene adni az ingatlant bérbe vevő cégnek vagy egyéni vállalkozónak. Ennek hiányában a kifizetők a 10 százalékos költséghányadot alkalmazzák, a NAV pedig ebből az adatból készítette el a bevallási tervezetet. Amennyiben a bérbeadásból származó jövedelmet szerző magánszemély a bevallási tervezetét nem módosítja, akkor utólagosan még önellenőrzéssel sem változtathatja meg az adózási módját.
Így a bérbeadók számára a május 22-ei határidő kőbevésett: addig mindenképpen foglalkozniuk kell a bevallásukkal, különben az elszámolható költségeik jelentős részét elveszíthetik.
5. Nem csak bevallani kell, befizetni is
6. Ne felejtsük el az adónk 1 százalékát!
A bevallási tervezet az őstermelők, áfafizetésre kötelezett magánszemélyek esetében csak akkor válik véglegessé, ha az adózó kifejezetten jóváhagyja azt. A NAV hétfői nyilatkozata szerint 85 ezer ebbe a körbe tartozó személy még nem hagyta jóvá a tervezetét, illetve nem adott be bevallást. Ők tehát még az elkövetkező szűk egy hétben mindenképpen kötelesek pótolni a bevallásukat.
+1 Ne hagyjuk veszni az adókedvezményt
Nyugdíjmegtakarítási célra – nyugdíj-előtakarékossági számla, önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíjbiztosítás – esetén a befizetés 20 százalékát visszaigényelhetjük a személyi jövedelemadónkból.
Mégis sokan elfelejtik jelezni az igényüket az adóbevallásban, pedig a jóváírás nem jár automatikusan. Csak a nyugdíjbiztosítás esetén évről évre a jogosultak 25 százaléka esik el emiatt a befizetésük után járó visszatérítéstől a Mabisz szerint.
Abban az esetben, ha elfelejtettük feltüntetni az adójóváírási igényünket, akkor azt az elévülési időn belül (adóbevallás évét követő 5 évig) még meg lehet tenni utólag, érdemes tehát utánanézi az elmúlt évek bevallásainak is.