A Magyar Államkincstár erre vonatkozó friss adatai szerint a kórházak már 88,4 milliárd forintnyi adósságot halmoztak fel. Erre rájön még a modellváltó orvosi egyetem által felhalmozott tartozás és így már közel 110 milliárd forint az adósságállomány a rendszerben.
Mi történt? Az Exonomx szemlézte a Magyar Államkincstár február végi adatokat tartalmazó kórházi adósságállományra vonatkozó adatait.
Mit mondanak a számok? A magyar egészségügyi ellátórendszerben február végére 110 milliárd forintnyi adósság halmozódott fel, ez egy hónap alatt közel 30 milliárdnyi extrát jelent. Az adósság döntő többsége a szállítók-szolgáltatók felé irányul a rendszerben.
Mit okoz ez az egészségügyben? A három legnagyobb orvostechnikai beszállító vállalat szerint ez egy évtizedes probléma, amit továbbra sem sikerült rendezni, így a cégek az Állami Számvevőszékhez fordulnak az ügyben, mert a kórházak már sokszor a tartozásaik utáni kamatokat sem fizetik meg. Továbbá Rádai Tamás, az Egészségügyi Technológiai és Orvostechnikai Szállítók Egyesületének (ETOSZ) igazgatója szerint a kórházi leállások 10-15 százalékát az eszközhiány okozza, amin az adósságok rendezetlensége nem segít érdemben, sőt tovább rontja azt.
Min lehetne még javítani? A hazai ellátásban jócskán az uniós átlag alatt van a kórházak személyi állománya, itthon 1,6 szakdolgozó jut egy orvosra, az EU-átlag 1,9 helyett. Továbbá a hazai betegellátás még mindig kórházközpontú, a magyar betegek 2021-es adatok alapján 9,7 napot töltöttek kórházban az EU-átlag 7,5 nappal és a régiós átlag 8 nappal szemben.