Pár nappal az év vége előtt érdemes újra átfutni, hogy mi a helyzet a magyar állampapírokkal, milyen változások várhatók, mennyit fizetnek majd a következő időszakban. A legfontosabb következtetésben, tanácsban nincs változás: az inflációkövető állampapír tűnik a következő időszakban is a legjobb vételnek.
Az idei évet a magyar kisbefektető és az állampapírokat kibocsátó állam is rendkívül rossz szájízzel zárja. Reálértelemben a befektetők ritkán látható nagy veszteséget szenvedtek el azzal, hogy a magyar állampapírok a töredékét hozták az inflációnak, a kibocsátó pedig azért szomorkodhat, mert a lakosság az év vége felé hosszú tömött sorokban talicskázta kifelé a pénzét az állampapírokból. Ezzel meg is bukott a nagy terv arra, hogy 2023 végére a lakossági állampapír-állomány elérje a 11 ezer milliárd forintot.
Ez azért nagyon látványos változás, mert az év közepén már közelítette az állomány a 10 ezer milliárdot, ez azonban az év végére 8 ezer milliárd közelébe zuhant. A lakossági papírokból, leginkább a MÁP Pluszból távozó pénzek egy része ugyan nem lakossági állampapírba, jórészt diszkontkincstárjegybe vándorolt, de a lakosság ezzel együtt nettó eladó volt hónapokig.
Az ok prózai: az év nagy részében pocsék ajánlat volt a lakossági állampapír.
Miközben hónapról hónapra szállt el az infláció és módosultak drasztikusan felfelé a következő évre vonatkozó várakozások is, az adósságkezelő erre csak nagyon lassan reagált. A rövid futamidejű fix kamatozású lakossági papírok kamatait az év végéig a béka feneke alatt hagyták, a MÁP Plusz 4,95 százalékos ajánlatán se változtattak, valamint a lassan átárazódó, az inflációt csak hosszú késéssel lekövető Prémium papírok kondícióin is csak akkor édesítettek, amikor már abból sem tudtak eladni.
Kielemezhették az Államadósság Kezelő Központnál (ÁKK) a tanulságokat, mert van új Lakossági Állampapír Stratégia, amiben szerepel, hogy a lakossági tulajdonában levő állampapírok arányát 20-25 százalék között kell tartani, és ha ez sérül, gyorsan korrigálnak a feltételeken. E mellett több fontos konkrét változást is belengetett Kurali Zoltán ÁKK-vezér, a kisbefektetői szemmel legfontosabbakra térek most ki.
- Lesz új sorozat az inflációkövető papírból már januárban.
- Aktívabban fognak játszani az inflációkövető kötvények kamatprémiumával.
- Megszűnik a 3-4 éves inflációkövető papír, a 6 éves mellett lesz hosszabb futamidejű is.
- Lesz új, fix kamatozású, ötéves lakossági papír, de majd csak az inflációs csúcs környékén, talán tavasszal.
- A MÁP Plusz marad, felfrissítik, kamata emelkedik majd.
Mi következik mindebből?
Amíg kiderül, hogy milyen kamatfeltételekkel kínálják majd az 5 éves fix kamatozású papírokat, ott vannak a nem lakossági, de persze bárki által vásárolható fix kamatozású kötvények. Ezek jelenleg 3–5 évre is 9 százalék feletti hozammal kaphatók, de 10 évre is 8 százaléknál magasabb fix éves kamat mellett találunk a kincstár kínálatában államkötvényt.
Aki csak egy picit is hajlamos nem hinni a mesékben, ezúttal abban, hogy 2024-re már 3-4 százalékra zuhan vissza az infláció, annak nem érdemes sokat dilemmáznia: az inflációkövető papírral nehéz melléfogni.
A jelenleg kapható rövid papír (2027/J) futamidejéből 4 év és 1 hónap van hátra, január 27-től már az idei brutál infláció alapján fizet majd picivel 15 százalék felett, 2024-ben pedig (a jelenleg 2023-ra várt infláció alapján) 18–19 százalék körül.
A hosszabb inflációkövető kötvény (2029/J) március 21-ig ketyeg 11,75 százalékon, onnantól lesz neki még hátra kerek hat éve a futamidejéből. Jövő tavasztól 2024 tavaszáig 16 százalék körül fizet majd, a következő 12 hónapban (2024 március-2025 március) pedig nagyon közel lehet a 20 százalékhoz. Ezzel nehéz versenyezni.
A diszkontkincstárjegy-hozamot követő Bónusz papírok kamata negyedévente változik, december 30-tól március végéig ez 14,6 százalék lehet, de utána várhatóan lefelé indul el. A csökkenés mértéke azonban teljesen bizonytalan.
Ezek tehát a mai feltételek, nem tudhatjuk, hogy a hamarosan érkező új Prémium-sorozat prémiuma mennyi lesz. De még ha csökkentenék is a jelenlegi 0,75–1,50 százalékról, a következő két évben nagy valószínűséggel nem fog tudni velük lépést tartani senki.
A legérdekesebb kérdés, hogy milyen kamatot tesznek majd az új 5 éves fix kamatozású lakossági papír mellé csökkenő inflációs környezetben. Leginkább ezen múlik majd, hogy lesz-e komoly dilemmájuk az állampapírba fektető magyar kisbefektetőknek 2023-ban.