Közel 60 százalékkal ugrott meg a támogatott hitelek folyósítása 2021-ben, és idén is a támogatott konstrukciók támogathatják meg a lakáshitel-piacot.
Közel 60 százalékkal ugrott meg a támogatott hitelek folyósítása 2021. első 11 hónapjában, közölte a Money.hu a Forbes.hu-val. A 229 milliárd forintos összeg a teljes hitelpiaci kihelyezésnek már közel 20 százalékát teszi ki. Miután a piaci lakáshitelek drágulása miatt egyre többeknek jelent majd nehézséget a hitelfelvétel, a támogatott konstrukciók az idén a kihelyezések több mint harmadát tehetik ki. Ezzel a piac továbbra is a támogatott konstrukciókra támaszkodhat.
Az infláció leszorítása érdekében elindult kamatemelési ciklus ellenére rekordévet zárhat a magyar lakáshitelpiac a novemberi eredmények szerint.
A szerződéses összeg az év első tizenegy hónapjában megközelítette az 1200 milliárd forintot, erre korábban egy év alatt sem volt példa,
írja a Money.hu
Tavaly 229 milliárd forint államilag támogatott hitelt vettek fel az emberek
Így alakult az államilag támogatott hitelkonstrukciók felvétele az elmúlt években:
- 2017-ben 86 milliárd forint
- 2018-ban 58 milliárd forint
- 2019-ben 104 milliárd forint
- 2020-ban 136 milliárd forint
- 2021-ben 229 milliárd forint
Ez egyben azt is jelenti, hogy a támogatott lakáshitelek az amúgy is impozáns, 21 százalékos teljes jelzáloghitel-piaci bővülést közel háromszorosan meghaladó, 60 százalékos bővülést mondhatnak maguknak.
Folytatódik a kamatemelés
Az infláció megfékezésére indított jegybanki kamatemelési ciklus miatt a piaci lakáshitelek kamata a következő hónapokban is emelkedni fog.
A Money.hu korábbi számításai szerint komoly problémák jöhetnek, ha az év elejére 4 százalékra emelkedő irányadó kamat emelkedése begyűrűzik a lakáshitelkamatokba. Ekkor a szeptemberi 4 százalékos átlagos piaci kamatszint 6,25 százalék közelébe jut. Az átlagbérrel rendelkező ügyfél azt tapasztalja meg, hogy a Magyar Nemzeti Bank hitelfék szabályainak betartása mellett
a pénze a szeptemberi 35,25 millió forintos lakás helyett már csak közel 20 százalékkal kisebb, 28,75 milliós lakás megvásárlását teszi lehetővé, ha csak piaci hitellel kalkulálhat.
A drágulás ugyanakkor nem érinti a támogatott konstrukciókat. Ezeknél ugyanis jogszabályban van rögzítve az ügyfél által fizetendő kamat maximuma. A maximális kamat legfeljebb 3 százalék lehet például a csokos hiteleknél.
Fotó: Geri Art