Gasztro-tech startup – így definiálják az alapítók a világ egyik első DIY éttermét, a Makeryt. A Dob utcában nem csak ételt, hanem élményt is kínálnak: egy élményfőzés keretében magadnak csinálod meg, amit megeszel. A budapesti központ mellett már a bécsiek és a pozsonyiak is főzhetnek maguknak a Makeryben, de nemsokára Barcelonában, Athénban és Stockholmban is találkozhatunk a magyar céggel.
Nehezen akaródzott megindulni. Húzta az időt meg a száját is. Megtudta: olyan étterembe viszem, ahol egy lusta vasárnap délután nem az lesz, hogy beülünk, megrendelünk néhány finomabbnál-finomabb fogást, majd minden bökkenő nélkül, jóllakva hazamegyünk. Ugyanis a világ egyik első DIY (do-it-yourself) éttermébe tartottunk, ahol az a forgatókönyv, hogy
ha nem akarunk ugyanolyan éhségtől fancsali fejjel hazakullogni a hideg esőben, mint ahogy jöttünk, akkor főzhetünk magunknak.
A szerkesztőség is kiválóan választott, amikor személyemben azt az embert küldték el a Makery sajtóeseményével egybekötött élményfőzésére, aki az előző bő két évtizedében nem sokszor tette be a lábát a konyhába. Ha meg igen, akkor ilyesmi eredmények születtek: odaégett rántotta, kigyulladt konyharuha, kapszula nélkül elindított mosogatógép.
A Dob utcához közeledve kedves kísérőm egyre nagyobb bociszemekkel igyekezett meggyőzni arról, hogy hiába vagyunk késésben, ugorjunk be egy szelet elviteles pizzáért, mert biztos benne, hogy éhesen fogunk hazamenni, és ő nem bír ki még órákat éhen. A másik ötlete az volt, hogy késsünk direkt egy órát, és együk meg azt, amit a többiek főztek. Végül éppen időben és éppen nem bőrig ázva sikerült eljutni a Makery budapesti egységébe.
A DIY étteremben egymással szemben ültünk le, mellettünk főzőlap, előttünk bátorításnak egy-egy pohár bor és egy tablet, ami lépésről lépésre mutatja, hogy hogyan kéne elkészítenünk az általunk választott ételeket. Főételnek mindketten áfonyás-narancsos kacsamellet választottunk sütőtökös rizottóval. A párom emellé keleties húslevest marhahússal és üvegtésztával, én maracujás tiramisut mogyoró grillázzsal.
A bor elfogyasztása után a Makery munkatársaink elénk tették az előre kimért hozzávalókat, bátorítóan a tabletre mutattak, majd, amikor kérdésünk volt,
segítettek és ellenőrizték a folyamatot, hogy lehetőleg ne égessük porig a munkahelyüket és az ételt sem.
Sosem interjúztam és főztem egyszerre
A mártás kavargatása közben a Makery két, mellettünk ülő társtulajdonosával beszélgettünk. Bár vicces lett volna a karantén alatt a Zoom-interjúk közben a főzést is letudni,
még soha nem főztem és interjúztam egyszerre.
A helyzet enyhe komikumán, főleg azon a részén, hogy beengedtek egy konyhába, hamar túltettem magam. Hiszen láttam, hogy a tablet tényleg olyan részletességgel mutat rövid videókat és szövegeket a főzés lépéseiről, hogy azt még én sem tudom elrontani.
A Makery 2016-os alapításakor az ötlet az volt, hogy a vendégek kihívással találkozzanak, miközben a családjukkal vagy a munkatársaikkal töltenek minőségi időt, majd a közös program után teli hassal is menjenek haza.
A foglalásaik több, mint kilencven százaléka online érkezik, azt mondják, hozzájuk nagyon kevesen esnek csak úgy be. „Nem az szokott lenni a kérdés, hogy a Makerybe vagy más étterembe menjenek-e, hanem az, hogy a színházba, moziba, vagy esetleg a Makerybe. Mi elsősorban nem ételt, hanem élményt, a szeretteinkkel közösen eltölthető minőségi időt árulunk” – mondják az alapítók.
A másfeledik pohár bor és az, hogy az ételeink elkészítésének 11–12 lépéséből már hetet sikeresen végrehajtottunk meghozta az önbizalmunkat és a kedvünket is a főzéshez.
A Makery hozzávalói éppen annyira vannak előkészítve, hogy ne okozzon különösebb gondot az étel véglegesítése, de azért két fogás beleteljen legalább egy–másfél órányi kihívásba.
Miközben én még a tiramisut raktam össze, a barátom már kanalazta a levesét és azon örömködött: otthon egy ilyen sok hozzávalót igénylő ételnek soha nem állt volna neki, az is biztos, hogy ez élete legfinomabb, saját készítésű levese. És tényleg. Én is megkóstoltam: ha nem látom, hogy ő készíti el, akkor elhiszem, hogy egy szakács keze munkája van benne. Miután a leves elfogyott, a tiramisu pedig bekerült a hűtőbe pihenni, mi nekikezdtünk életünk első kacsasütésének.
Már a bécsiek és a pozsonyiak is főzhetnek étteremben maguknak
A budapesti egység mellett idén ősszel Pozsonyban és Bécsben is elindultak franchise modellben. A külföldi Makery-egységek tulajdonosai a budapesti csapattól a szoftveres megoldáson túl a kezdetektől teljes támogatást kapnak, az előkészítő tervezéstől kezdve a megfelelő helyszín megtalálásán keresztül az étterem megnyitásáig és üzemeltetéséig.
Legközelebb Milánóban, Barcelonában, Athénban, Brüsszelben, Berlinben és Stockholmban terveznek nyitni a helyi igényekhez alkalmazkodva. A bécsi Makeryben például egy picit kisebbek az ételadagok, mint a budapestiben, mert
„a magyarok szeretnek nagyon-nagyon jóllakni, ha étterembe mennek, az osztrákok inkább figyelnek az alakjukra.”
Az MKB Bankhoz tartozó Solus I. kockázati tőkealap és az állami forrásokat kezelő Hiventures együttesen 2 millió euróval támogatták meg a nemzetközi terjeszkedést üzletrészért cserébe. Az alapítók a pontos tulajdoni hányadokról nem beszélnek, de annyit elárultak, hogy még mindig ők a többségi tulajdonosok.
Recept covid ellen: online céges csapatépítők
A DIY étterem a járvány alatt sem zárt be. A válságot egy új üzletággal, az online céges csapatépítőkkel vészelték át. A szolgáltatás olyan sikeres volt, hogy a jövőben is biztosan meg fogják tartani. A Makery online DIY csapatépítőn a munkahelyi csapatok kézhez kapták a Makery delivery dobozaikat otthonaikban és együtt, egy online meetinggel egybekötve főzhették meg azokat.
Olyan céges Zoom-meeting is volt, ahol több mint százan főztek, majd ettek együtt a csapattagok.
Az elviteles doboz ugyanúgy az előre kimért hozzávalókat tartalmazza, mint ahogy az étteremben kapná a vendég. A Makery-tablet helyett pedig egy linkre kattintva jutnak hozzá a recepthez, ami lépésről lépésre végigvezeti őket a főzés lépésein.
Nemcsak jóllakottan, de büszkén is mész innen haza
Bár nagyon szkeptikusan indultunk neki, végül sikerélménnyel és jóllakottan tértünk haza. A Makery jó lehet azoknak, akik szeretik a kihívást, akik szeretnek főzni, és azoknak is, akik nem hiszik el magukról, hogy el tudnak készíteni egy áfonyás-narancsos kacsamellet sütőtökös rizottóval.
Borítókép: Sebestyén László