Nem ők találták fel a spanyolviaszt, a menstruációs kelyhek már a Tsuki cup előtt is léteztek a piacon. A gumikesztyűbizniszből kikacsintva megvalósított magyar márka viszont a dizájnjában, és a mellé tett supporttal mégiscsak egyedi lehet. Annyira, hogy ha valaki nem boldogulna a felhelyezésével, akkor akár egy Teams-meetingen is segítenek a megfelelő használatban a termék mögött álló csapat tagjai.
Tóth Imre, a Tsuki Cupot kifejlesztő IRP Trade Kft. egyik tulajdonosa sejtelmesen mosolyog, amikor azt kérdezem, kifejezetten az ellentmondásossága miatt állt-e ő a cápák elé az RTL Klub műsorában, hogy befektetőket keressen a cégbe. Holott a termékcsalád honlapján is úgy hirdetik magukat: „Nőktől nőknek!”. Persze egyáltalán nem zavarta, hogy ő lett a kopasz szakállas férfi, aki menstruációs termékekkel házalt, ez is a célhoz vezető eszköz lehetett. Amellett, hogy biomérnök, a kommunikáció is a munkája része.
A Tsuki Cup nemcsak egy az elmúlt években egyre nagyobb teret kapott fenntartható menstruációs eszközök közül. Czikkely Panni grafikus-illusztrátor keze nyomán született meg a hozzá tartozó logó, karakter és a teljes színvilág. A tsuki szó japánul holdat jelent: a női termékenység és a Hold ciklikussága között a legősibb mitológiák létezése óta vonunk párhuzamot. Erre a motívumcsaládra épül a márka dizájnja.
A Tsuki termékek a tavalyi Ciklusfesztiválon mutatkoztak be.
A menstruációs kelyheknek és diszkeknek funkciójuk miatt valamennyire kötött tulajdonságokkal kell rendelkezniük – a forma, az anyag keménysége, az eszköz kihúzását segítő létra (igen, ez a szakszó rá) már egyedi tervezés és fejlesztés kérdése. A minősített orvosi szilikonból gyártott menstruációs kelyhek és diszkek egyelőre Ázsiában, bérgyártásban készülnek a Furuize Biotechnology kínai vállalatnál, amely főként egészségügyi és orvosi termékek fejlesztésével és gyártásával foglalkozik.
Már nem idegenkednek tőlük
„Igyekszünk a lehető legrövidebbre fogni az egész értékláncot, de vannak olyan szabályszerűségek, amiket még nem tudunk megugrani. Ázsiában adott a know-how és már léteznek a gyártósorok, amik megfelelő áron és minőségben ki tudják szolgálni a piac igényeit” – mondja Imre.
A csomagolás, a Czikkely Panni által megtervezett grafikával ellátott doboz itthon készül a Keskeny Nyomdában (sztorijukat 2022 novemberében írtuk meg a Forbes magazinban – a szerk.). A töltőanyagot adó fagyapot és a tárolásra szolgáló vászontáska a környező országokból, Szlovákiából és Lengyelországból érkezik.
Az első háromezer csomag terméket 2024 elején gyártották le, lassan indul az újabb gyártás is. A Hormonmentes.hu által szervezett tavalyi Ciklusfesztiválon mutatkoztak be a közönség előtt. Imre szerint ez is segítette őket abban, hogy hamar kiépüljön a vevőkör, ahogyan az is, hogy eleve nem úttörőként kellett bemutatniuk, mire való a termék.
„Bár a világ nincs még túl az eldobható eszközökön, a fenntartható menstruációs termékek felé már jó úton haladunk, nem idegenkednek tőlük annyira az emberek. Tíz éve, amikor indítottuk a webshopot, csak 1-2 helyen volt kapható kehely Magyarországon.
Akkor még magyarázni kellett, mi is ez. Viszont most már az is tudja, mi ez, aki nem használja” – mondja Cserháti-Herold Janka, a Hormonmentes.hu és a La Dea létrehozója.
Férjével, Cserháti Zoltánnal közösen vitt vállalkozásuk webshopjaiban jól szerepelnek a fenntartható menstruációs eszközök. A szilikon eszközök eladása 2024-ben 40 százalékkal volt nagyobb az előző évhez képest.
Zoltán szerint tavaly a diszk volt a legnépszerűbb termékük, és 35 százalékban több fogyott ebből, mint kelyhekből. Az eladott kelyhek száma éppen csökkenőfélben van náluk. Hozzá kell tenni, hogy
mivel egy ilyen eszköz alapvetően évekig használható, aki megtalálta a számára legkényelmesebbet, nem fog újat vásárolni rövid időn belül.
Janka és Zoltán szerint a Tsuki Cup egyediségét egyrészt a köré épített brand adja. „Nincs is nagyon más autentikus magyar menstruációskehely-márka, ami köré haza vállalkozás épített egyedi dizájnt.” Másrészt formája is kerekebb, mint a piacon kapható változatok többsége. Persze egyéni adottság kérdése, melyik változat a kényelmesebb.
A brand dizájnját Czikkely Panni tervezte. Fotó: Tsuki Cup
Ma már bármelyik drogéria polcain találhatunk a hagyományosnak számító menstruációs termékek mellett többször használható bugyikat, betéteket és kelyheket, utóbbiakat akár négyezer forintos ártól is. A rövidtávú tervek között szerepel, hogy a Tsuki kelyhek is bekerüljenek melléjük.
Ezek már a prémium árkategóriába tartoznak 8999 forintos kezdő áraikkal, Imre szerint cserébe prémium supportot is biztosítanak. Ha valaki nem boldogul az alkalmazásukkal, és a honlapon látható videók sem segítenek, sőt, még Teams-meetinggel sem jut közelebb ahhoz, hogy rutinszerűen használja a kelyhet vagy a diszket, akkor visszafizetik az árat. Ebben az esetben a teljes mértékben fertőtleníthető kelyheket visszakérik, hiszen oktatási vagy karitatív célokra a továbbiakban is felhasználható lesz.
Itt a nyitottabb generáció ideje
„Végig fogjuk a felhasználó kezét” – mondja Imre szemrebbenés nélkül az áthallásos mondatot, én pedig igyekszem nem elmosolyodni. Hiszen végre komolyan beszélünk erről, a nők mindennapjait jelentő kérdéskörről. Ma már nem, vagy legalábbis kevésbé ciki beszélni a menstruációról, a vele járó nehezített helyzetekről, akár fájdalmakról is. Imre szerint ez a közösségi médiának, a közbeszéd változásának is köszönhető.
Azért a teljes természetességet nem várhatjuk el azoktól a generációktól, amelyek a fél életüket abban élték, hogy nem beszélhetnek nyíltan a biológiai működésről, a szexualitásról. De egyértelmű a javuló tendencia – mondja.
„Nagyon sokat segít, hogy most kezdődik az az időszak, amiben mi, a nyitottabb generációnk tagjaiként közéleti szereplők, cégvezetők, közép- felső vezetők, újságírók, bármik válnak. És lassan mi alakítjuk a kollektív közlésmódot.”
Imre az RTL-en futó Cápák között című műsorban való szereplést sem puszta befektető-keresésnek vagy figyelemfelkeltő reklámnak fogta fel, hanem lehetőségnek arra, hogy még több emberhez eljusson a fenntartható menstruációs eszközök nyújtotta segítség.
Tóth Imre a maga 28 évével az a típusú cégvezető, aki maga is észreveszi, ha kolléganője a menstruációja első napján fájdalmak között végzi a munkáját az irodában.
„Az elején még meglepődtek, amikor először felajánlottam egyiküknek, hogy menjen haza és pihenjen, látom, hogy fájdalmai vannak. Haza is viszem, ha szeretné. Jó, a szerződésbe még nincs belefoglalva a menstruációs szabadság, de ennyit megtehetünk egymásért”
– meséli.
Óriásit kockáztattunk, de bejött
Imre arra fogja ez irányú érzékenységét, hogy édesanyja biológiatanár volt, ezért már gyerekkorától kezdve természetes volt számára az emberi test működése, elég korán tisztába került a biológiai tényszerűségekkel. Biomérnöknek tanult Szegeden és dolgozott egy környezetanalitikai laborban. Az alapképzés után költözött Budapestre, itt érte a covid, amikor mindenki kapkodott a biomérnökök után.
Imre dolgozott állami és magánlaboratóriumokban is humándiagnosztikai területen, sőt egy időben egy barátjával bioműanyagok fejlesztésével, folyamatinnovációval foglalkozó startupot is indított. Bekerült az OFESZ (Országos Foglalkozás-Egészségügyi Szolgálat) projektlaboratóriumába, ahol megismerte Kisfali Pétert, aki az eszközök beszállítását végezte.
Kisfali Péter feleségével, Dudás Rékával alapította meg még 2017-ben az Ampicon Kft.-t. Amellett, hogy laboratóriumi eszközöket értékesítettek, a genetikus-biológus házaspár kutatási tevékenységre létrehozott egy kisebb laboratóriumot is, ahova becsatlakozott Imre. „Bioműanyag előállításának lehetőségét kutattuk különböző mikroorganizmusok segítségével.
Alternatívát akartunk kínálni a hagyományos műanyagok helyére az egyszer használatos termékek alapanyagaként. Ígéretes volt, de végül alapkutatás szinten maradt a dolog, mert iszonyatosan nagy volt az erőforrásigénye.”
„Most kezdődik az az időszak, hogy a mi, nyitottabb generációnk tagjaiból közéleti szereplők, cégvezetők, közép- felső vezetők, újságírók, bármik válnak. És lassan mi alakítjuk a kollektív közlésmódot.” Fotó: Sebestyén László / Forbes
Imre azt is hozzáteszi, úgysem az a klasszikus kutatóalkat. Családjában látott pár vállalkozót, mindig érdekelte a teljes folyamat, a piacra lépés, a gazdasági jelenségek.
Ezért amikor egy közös ebéden 2021-ben Péter megkérdezte tőle, nem értékesítene-e vele egy konténernyi műanyag kesztyűt, rábólintott.
Akkoriban ezeknek a termékeknek jelentősen megugrott az ára, ráadásul számos terület szorult hátra az értékesítésben a prioritást élvező egészségügy és az azt kiszolgáló vevők mögött. A sokadik körös vevőket – a vendéglátóegységektől a tetoválószalonokig számos területen – látták el és látják el így a mai napig kesztyűkkel. „Óriásit kockáztattunk, de bejött.”
A harmadik évre gyakorlatilag megduplázták a bevételt, 2024-ben már 147,9 milliós árbevétellel gazdálkodtak – adózott eredményük viszont a nagymértékű reinvesztáció miatt nem érte el a hárommillió forintot. A cég eredeti neve is Gumikesztyű Kft. volt, honlapjuk mai napig fut ezen a címen.
A portfolió ugyanakkor folyamatosan bővül, kiszolgálják a magán- és állami szférát, kutatócsoportokat, egyetemeket laboratóriumi eszközökkel, védőfelszerelésekkel, takarító- és tisztítószerekkel. Ma már cégcsoportként működnek: az IRP Trade Kft. mellett a csak Péter és Réka tulajdonában lévő Amplicon Kft. a laboratóriumi eszközökkel foglalkozik, a szintén általuk vezetett Dr. Katoki Kft. szépségipari nagyeszközöket forgalmaz.
Több akarunk lenni, mint egy kereskedőcég
Imrét mindig is érdekelte az egészségügyi biotechnológia. A 2022-es düsseldorfi Medica Orvosi Technológiai és Egészségügyi Szakkiállításon látottak adták a lökést ahhoz, hogy egészségügyi tesztek forgalmazásába is belekezdjenek. A D-vitamin-tesztek, FOB-tesztek, lázmérők mellett Imre egyre inkább a családtervezés irányába akart fordulni.
„Rékától jött végül az ötlet, hogy forgalmazzunk fenntartható menstruációs termékeket. A piac kínálatát nézve nem éreztük, hogy értéket kapnánk, azért jutottunk arra, hogy inkább megcsináljuk mi és márkát építünk.”
Tisztában voltak azzal is, hogy ez nem egzakt piac. De ők akartak az a szereplő lenni, aki egy kicsivel többet ad.
„A női lakosság egy jelentős része továbbra is a konvencionális megoldásokat használja. És ez nem csak Magyarországon van így, tőlünk nyugatabbra is. Nem a világot akartuk megváltani, de úgy gondoltuk, tudunk abban segíteni, hogy többen használják ezeket a termékeket.”
Jelenleg az IRP Trade, melyen belül a Tsuki Cupokat is forgalmazzák, ötven százalékban Imre, 25-25 százalékban Péter és Réka tulajdona. Ebből kért 20-20 százalékot összesen 50 millió forintos befektetésért cserébe a Cápák közöttben Szauer Tamás és Csillag Péter. Imre nem árulhat el részleteket a köztük folyó tárgyalásokról, egyelőre tartanak az egyeztetések.
Koch Petra, Varsányi Dorka, Tóth Imre, Czikkely Panni és Dudás Réka, a Tsuki Cup csapatának tagjai.
Az idei évre azért már persze megvannak a tervek. Kibővítenék a családtervezési termékcsaládot és szeretnének bekerülni a drogériákba és gyógyszertárakba. Már tavaly megjelentek a környező országok piacain, Romániában és Bulgáriában, ilyen szempontból is szeretnének terjeszkedni.
A tervek között szerepel, hogy közösséget hoznak létre női egészség témájában – persze a termékek köré – és több pénzt fordítanak edukációs tartalmak készítésére is. Készülőfélben vannak az újabb Hold-karakterekhez köthető menstruációs termékek, Imre konferenciákban, kiállításokban és fórumokban gondolkodik. De a férfi egészséget monitorozó tesztek irányába is mozdulnának, hiszen a családtervezésnek az is fontos része.
„Hosszú távon nem csak egy kereskedőcég akarunk lenni, szeretnénk idővel egészségügyi szolgáltatásokat is megvalósítani. Millió ötletünk van.”