A Google videóplatformja a héten jelentette be, hogy törölni fogja azokat a videókat, amelyek káros vagy hatástalan kezeléseket népszerűsítenek. A feltöltött videókat szakemberek és mesterséges intelligencia közösen ellenőrzi.
A betegek és a hozzátartozók gyakran az online térben keresnek választ a tünetekkel, terápiával kapcsolatos kérdéseikre, illetve itt találnak sorstársakat is. A YouTube-nak jelenleg több mint kétmilliárd felhasználója van, ami azt jelenti, hogy az internetezők közel fele felhasználó.
A szakemberek szerint a legnagyobb baj azzal van, ha valaki teljesen elhagyja a kórházi kezeléseket, tanácsokat és helyettük kizárólag a neten talált alternatív megoldásban bízik.
A „sugárterápia helyett szedjünk C-vitamint” vagy „a fokhagyma gyógyítja a rákot” típusú videókat a jövőben már biztosan nem találni majd a videómegosztón.
A jelenleg elérhető videókat szakemberek és mesterséges intelligencia segítségével nézik át és hoznak döntést arról, hogy melyik maradhat, és melyiket törlik.
Három fő szempont szerint vizsgálódnak
- Megelőzésre vonatkozó félretájékoztatás: eltávolítják azokat a tartalmakat, amelyek ellentmondanak az egészségügyi hatóságoknak az egyes betegségek megelőzésére és átadására, valamint a jóváhagyott vakcinák biztonságosságára és hatékonyságára vonatkozó útmutatásainak. Ide tartozik például az olyan videó, amely valamilyen valójában ártalmas anyagot népszerűsít betegségek megelőzésére.
- Kezelésre vonatkozó félretájékoztatás: törlik azokat a tartalmakat, amelyek ellentmondanak az egészségügyi hatóságok egyes betegségek kezelésére vonatkozó útmutatásainak, beleértve az ártalmas hatóanyagok vagy gyakorlatok népszerűsítését. Ilyen például az olyan videó, amely nem bizonyított gyógymódokat népszerűsít orvosi kezelés helyett.
- Tények tagadása: eltávolítják azokat a tartalmakat, amelyek vitatják bizonyos betegségek, egészségi állapotok létezését. Ide tartoznak példál azok a videók is, amelyek tagadják, hogy emberek haltak meg a COVID-19-ben.
Kivételt is tehetnek bizonyos esetekben az új irányelvek alól. Ilyen lehet például egy olyan videó, amelyben politikai jelöltek vitáznak a hiteles egészségügyi útmutatásról, vagy akár egy humanitárius válsághelyzetről. Teret engednek az olyan tartalmaknak is, amelyek egészségügyi tanulmányok eredményeit tárgyalják ki.
A YouTube ezzel egy időben közzétett egy lejátszási listát is, a videókon elismert szakemberek beszélnek különböző ráktípusok tüneteiről, kezelési lehetőségeiről. Az egyiken például egy onkológus meséli el a saját rákbetegségének a történetét.