Lehet, hogy nem népszerűek a tanácsok, van, ami kifejezetten antipatikusnak tűnhet, de legalább egy esetben már bizonyítottak.
Steve Adcock 14 évet húzott le az IT-szakmában, mire elérte hőn áhított státuszát. Feleségével, aki szintén szakmabeli, a folyamatos megtakarítás és a pénzügyi tudatosság mellett döntöttek, másfél évtized alatt építették fel azt a vagyont, ami mára megadja nekik a szabad létet. Mindketten visszavonultak a munkaerőpiactól, életüket főleg utazással és a hobbijaikkal töltik.
Emellett Steve üzemelteti a steveadcock.us oldalt, ahol pont erről ír: milyen elveket, szabályokat, és gyakorlatokat kell betartani, ha az ember korán akar nyugdíjba menni.
Innen szemlézünk most pár jó tanácsot. Igaz, ahogy Steve is megjegyzi,
a legfontosabb tanácsok, nem azok voltak, amiket megfogadott, hanem épp azok, amiket figyelmen kívül hagyott.
Hagyományos alkalmazotti létből kezdte el építeni vagyonát, és pénzügyiben olyan stratégiai döntéseket hozott, amikkel más lehet, nem értene egyet. Szóval itt van hat népszerűtlen tanács, ha korán nyugdíjba akarsz menni.
1, A vállalati hűség szegénységben tart
Ha nem váltogatsz a munkahelyek közt, hagyod a pénzt parlagon heverni. Egy új pozíció egy új cégnél azonnal fizetésemeléssel jár. Steve ötször váltott munkahelyet 14 év alatt, minden egyes alkalommal 15-20 százalékkal nőtt a bére.
„Minden munkáltató úgy jár el, ahogy az érdeke megköveteli. A munkavállalóknak is így kellene tenniük.”
2, A legtöbb milliomos self-made
Steve egy 2022-es tanulmányt citál, ami szerint a millenniumi generáció 74 százaléka, és a baby boomerek fele azt hiszi: a milliomosok örökölték a vagyonukat. Pedig a legtöbb vagyonos ember magának építette fel a birodalmát.
Ugyanis az a kutatás, ami a fenti arányokat megállapította, megkérdezett 10 ezer amerikai milliomost is. És az jött ki: 79 százalékuknak nem volt érdemi örökségük. Helyette okos költekezéssel, folyamatos befektetésekkel és az adósságok elkerülésével lettek jómódúak. Steve is alacsony jövedelmű családból jön, szülei hónapról hónapra éltek. De mint mondja: sikerült felismerni a rossz pénzügyi beidegződéseket és változtatnia rajtuk.
3. Életed párja árthat a pénzügyeidnek
Steve szerint a párkapcsolat problémák egy részét a pénz okozza. Főleg az, ha a két fél más pénzügyi kultúrából jön, más pénzügyi mentalitásuk van, esetleg, ha nem szánnak időt arra, hogy pénzügyekről beszélgessek.
Szóval igyekezz olyan embert választani, akivel hasonló pénzügyi elvek mentén gondolkodtok.
Nem arról van szó, hogy vagyonos párt válassz, hanem arról, hogyha te szívesen takarítasz meg, akkor ne pazarlóan élő társat válassz magad mellé. Ugyan sok embernek ez nem szempont, de Steve-nek az volt, nem véletlenül tudtak a feleségével együtt függetlenedni a munkaerőpiactól. A pár mindkét tagja szívesen keres befektetéseket, és takarékosan bánik a meglévő pénzzel.
4, Nem kell éjjel-nappal hajtani
Sokan azt hiszik, hogy a folyamatos munka és hajtás hamar gazdaggá tehet, pedig sokkal fontosabb, hogy a testednek és a fejednek is gondját viseld. Nincs az a pénz, ami kárpótolná a mentális és fizikai állapotod romlását.
Nyugodtan előtérbe helyezhetsz olyan dolgokat, mint az alvás, az evés vagy az edzés, nem kell a mindig a munkán pörögni.
Steve is mindig az egészségét helyezi előtérbe. És állítja: ez segít, hogy mindig energikus, céltudatos és kreatív legyen.
5, Egy jó diploma nem jelent vagyont
Nyilván segít egy erős végzettség, hogy valahol elhelyezkedj, de nem fogja utána gondodat viselni. Steve-nek sincs semmilyen hangzatos papírja. Inkább a kezdetekben a fizetése 10 százalékát befektette. Ez, és nem a végzettsége segítette abban, hogy évek alatt egy szemmel látható, millió dolláros portfóliót építsen fel.
És azt ajánlja, hogy az ember felnőtt korában se költsön iskolákra csak azért, hogy papírja legyen valamelyikről. Jobban megéri az olcsóbb, kevésbé rangos helyről származó tudás, ha az valóban érdekel és hasznát veszed. Sőt, a jó nevű iskolában is inkább a kapcsolati tőke számít, mintsem a tananyag.
6, A szenvedély nem fizet a hó végén
A vagyonos réteg, főleg a celebek gyakran hangoztatják: úgy lettek gazdagok, hova a szenvedélyük vezérelte őket. Nos, ez azért keveseknél működik.
Steve azt mondja: a legtöbb embernek az esze és az ereje, nem a szenvedélye segít, hogy vagyont szerezzen. Az ő hobbija, ami iránt szenvedéllyel viseltet, az a fotózás. Mégis az IT-szakmában helyezkedett el, csak azért, mert érezte: nem élvezi annyira, de megállja majd a helyét.
Most, hogy másfél évtized után pénzügyileg független, már bőven van ideje fotózással múlatni az időt.