„Amikor 30 éves koromban megláttam először, hogy néz ki egy csikló, az volt az első gondolatom, hogy ezzel tele kéne plakátozni a várost. Ez az információ már önmagában boldogabbá tehetné az emberek életét” – Jámbor Eszter gátlásos kamasz volt, azonban néhány kapcsolat a feminizmus, az önismereti fejlődés és a tettvágy felé terelte. Így született meg a Szexsuli weboldala. Ajánló a friss Forbes Life különszámban megjelent cikkünkből.
Eszter weboldalán amellett, hogy szuper cikkeket olvashatunk a szexszel kapcsolatos történelmi tévhitekről vagy az érzelmeink működéséről, van etikus pornóajánló, szexjátéktesztelés, egészségügyi tanácsadás és még BDSM-gyorstalpaló is. És persze szóba kerül az iskolai szexoktatás témája is, ami hazánkban sajnos igencsak gyerekcipőben jár.
„Szeretném megmutatni, hogy a szexualitás egy természetes dolog, ami ugyanannyira az élet része, mint az evés vagy a lélegzés. Ha egyre többen, egyre többször beszélünk tabutémákról, megkönnyíthetjük a következő generációk életét is” – vallja Eszter.
Eszter szerint ezt már kisgyerekkortól el kéne kezdeni, természetesen azon a szinten, ami az adott életkorban érthető, befogadható és nem ijesztő. Idetartozik például a bugyiszabály – azaz, hogy ami a bugyi és a trikó alatt van, oda nem nyúlhat senki – és a konszenzusra való nevelés, illetve a gyerekek szexuális önismereti útjának támogatása. Ha a szülők tabumentesen, ijesztgetés és megszégyenítés nélkül beszélgetnek a gyerekkel, egyben megalapozhatják azt a bizalmat is, ami a kamaszkor legfőbb veszélyeitől védi majd meg őt a későbbiekben. És persze azt, hogy a gyerekekből aztán a vágyaikat bátran felvállaló, örömöt adni és kapni tudó felnőtt váljon.
Valószínűleg több generáció kell ahhoz, hogy kikopjon a gondolkodásból a rengeteg tabu. Hogy egy nő mondhassa azt, hogy imádom a szexet anélkül, hogy elítélnék vagy felhívásnak vennék az emberek. Hogy ne tiltsa le az Instagram a szexedukációval kapcsolatos posztokat. Vagy hogy intézményesítsék és dekriminalizálják az önként vállalt szexmunkát.”
Eszter a Forbes Life különszámban megjelent cikkünkben a mainstream pornó negatív hatásaira, valamint az etikus pornó előnyeire is kitért. Míg a legtöbben sajnos még mindig csak az előbbit ismerik, időközben felütötte a fejét a műfaj emberközelibb változata, ami új megvilágításba helyezi a nők szexualitását és a szexet en bloc. Az etikus pornó komfortosabbá teheti a szexualitást azáltal, hogy valódi formájában mutatja be az emberi testet, a vágyakat, hogy ötleteket gyűjthetünk belőle, és elősegítheti a szexszel kapcsolatos kommunikációt is.
„Ha fontos, hogy vegán a kajád, hogy etikusan készült ruhát viselsz és hazai termelőtől vásárolsz, akkor a pornód is legyen etikus”
– teszi hozzá Eszter.
Tudj meg többet Eszter hivatásáról, a szexpozitív gondolkodás alapjairól, a leggyakoribb tabukról és a legnagyobb tévhitekről a 2022. nyári Forbes Life-ból! Lapozz bele a különszámba itt: